Pravidla ****************************************************************************************** * ****************************************************************************************** ****************************************************************************************** * Výběr pravidel karate WKF (World Karate Federation) ****************************************************************************************** Oděv závodníka Každý závodník musí být oblečen do čistého kimona (gi) bílé barvy a šerpu červené či modré závislosti na rozlosování v eliminaci. Kimono musí být schváleno federací WKF. Zápasiště Zápasiště pro sportovní karate je stanoveno na tvar čtverce o rozměru 8 x 8m. Vnitřní hran jiné barvy, široký 1m. Kolem barevného pruhu je na každé straně bezpečnostní zóna široká 2 být schváleno WKF. Tatami Tatami je druh povrchu zápasiště, který se používá pro většinu bojových sportů. V případě karate se jedná o zámkové kostky ze speciální tvrzené pěny o rozměru 1 x 1m. Systém soutěže Soutěžící jsou v rámci kategorií rozlosováni do „pavouků“. Soupeři se vyřazují ve dvojcích repasáže postupují závodníci, kteří byli poraženi jedním z finalistů a nesouměrným pavouke třetí místa. ? ****************************************************************************************** * KATA ****************************************************************************************** V této disciplíně předvádí sestavu každý závodník zvlášť. Nejdříve červený poté modrý. Panel 5 soudců rozmístěný podél zápasiště poté pomocí barevných praporků rozhodne, který z Kata tým V týmové disciplíně kata soutěží vždy tým 3 závodníků, který předvádí svou kata synchroniz V zápase o medaile musí každý tým demonstrovat „Bunkai“, reálnou aplikaci kata. ****************************************************************************************** * KUMITE ****************************************************************************************** Rozhodčí se při zápase kumite pohybuje se závodníky v zápasišti. V každém rohu zápasiště v zóně sedí soudce s červeným a modrým praporkem. Úkolem soudců je sledovat zápas a pomocí p signalizovat body či penalizace rozhodčímu. Na základě signálů soudců rozhodčí zastavuje z adekvátní hodnocení za provedené akce. Doba trvání zápasu Délka zápasu se liší podle kategorií. Čas se přerušuje kdykoliv zápas zastaví rozhodčí kvů či napomínání. Délky zápasů jsou stanoveny takto: • muži 21+ 3 minuty • ženy 21+ 2 minuty • muži U 21 3 minuty • ženy U 21 2 miunty • muži 15-18 2 minuty • ženy 15-18 2 minuty Vítězství v zápase Ve sportovním zápase kumite lze vyhrát: • získáním bodového rozdílu 8 bodů • dosažením vyššího skóre po uplynutí časového limitu • diskvalifikací soupeře (nebo prohlášením za neschopného boje) • první skórovanou technikou, v případě bodové shody • hlasováním rozhodčího a soudců v případě výsledku 0:0 Zakázané chování Do této kategorie patří prvky, které jsou v zápase trestány napomínáním, případně diskvali sem techniky s přehnaným kontaktem a jiné nekontrolované techniky, útoky na nepovolené čás předstírání zranění, pasivita a nesportovní chování. Bodování Ve sportovním zápase kumite se uděluje: • Ippon = 3 body • Waza – ari = 2 body • Yuko = 1 bod Bodování se uděluje za techniky, které splňují náležité technické aspekty, energické prove načasování a vzdálenost od soupeře. • Ippon Tříbodové hodnocení se uděluje za: • úspěšné provedení kopu na hlavu • jakoukoliv techniku provedenou na ležícího, hozeného nebo podmeteného soupeře • Waza-ari Waza – ari obdrží karatista pouze za: • provedení kopu na střední pásmo – břicho/záda • Yuko Hodnocení Yuko je závodníkovi přiděleno, pokud provede techniku: • úderu na horní či střední pásmo _________________________________________________________________________________________ © Radim Pavelka, Adam Zdobinský, 2017 © Univerzita Karlova v Praze, Fakulta tělesné výchovy a sportu ISBN 978-80-87647-10-3