• Aktuality

Aktuality

17. října 2016

V rámci Týdne pro inkluzi 2016 na UK FTVS proběhly dva interaktivní semináře na téma "Co je to APA aneb pohyb jinak", které se zabývaly tělesnou výchovou a sportem a možnostmi jejich adaptace pro jedince se specifickými potřebami.


Dohromady se obou seminářů účastnilo 55 osob. Nejprve si účastníci poslechli přednášku Bc. Romany Caletkové "Co je to APA" a příspěvek Bc. Štěpána Kurečky na téma "Jednotlivé typy postižení a specifika adaptace pohybových aktivit". Přednášející, absolventi oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami, představili stručně historií, současností i obsah oboru Aplikované pohybové aktivity a následně fundovaně odpovídali na otázky posluchačů. Představili i odbornou organizaci v tomto oboru, Českou asociaci aplikovaných pohybových aktivit, která byla založena v roce 2009 v Olomouci.  


Následně měli všichni možnost si různé aktivity vyzkoušet v praxi a od lektorů se více dozvědět v interaktivní diskuzi.K problematice tělesného postižení byly k dispozici dva vozíky a handbike. Ten mnozí účastníci viděli poprvé v životě a rádi si tento unikátní dopravní prostředek, který umožňuje i velké sportovní výkony, vyzkoušeli.


K problematice sluchového postižení byla připravena další prezentace a možnost vyzkoušet si komunikaci prstovou abecedou, odezíráním a znakovým jazykem.Velký zájem byl o zprostředkování zkušenosti se zrakovým postižením. Účastníci měli k dispozici dostatek klapek na oči a zkoušeli si tři samostatné okruhy činností. První oblast byla zaměřena na prostorovou orientaci a chůzi s doprovodem či s bílou orientační holí. Druhá oblast byla zaměřena na činnosti všedního dne (například dojít si s hrnkem pro vodu a naučit se pracovat s indikátorem hladiny nebo zavazovat tkaničky, zapínat zipy), seznámení s Braillovým písmem (vysvětlení principu abecedy, pokusy přečíst nápisy na lékových krabičkách) a hmatové a zvukové hry (pexesa, výukové pomůcky aj.). A nakonec bylo možné si vyzkoušet různé míčové hry pro zrakově postižené v prostorách školního dvora.K dispozici byl i "slow motion ball" - fotbalový míč, ve kterém se přesýpá jemný písek, a díky tomu je jeho pohyb pomalejší a měkčí, a využívá se u osob s mentálním postižením, sníženou hybností či u seniorů.


Akce se setkala s pozitivním přijetím a věříme, že podobný projekt na půdě FTVS nebyl poslední.Poděkování si zaslouží lektoři Bc. Romana Caletková i Bc. Štěpán Kurečka, asistující studentky oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami Maruška, Katka, Vanda, Markéta, Jana a Kristýna,  a také vedení fakulty za umožnění "nestandardního" provozu v prostorách školy.V neposlední řadě bychom rádi poděkovali organizačnímu týmu Týdne pro inkluzi, který dal k celé akci ten správný impuls a rytmus.


PhDr. Jitka Vařeková, Ph.D.

Garant akce


Sdílet na: