14. listopadu 2016

V rámci uctění památky 17. listopadu na Albertově se bude vzpomínat, řečnit, diskutovat, ale účastníci se budou také bavit

Tak jako před 27 lety, i tento rok se 17. listopadu sejdou studenti, zástupci vysokých škol a veřejnost na Albertově, aby ukázali, že jim stav veřejných záležitostí v České republice není lhostejný. V rámci události budou pietně vzpomínat, snažit se o kultivaci demokracie a hodnot, na nichž je naše moderní společnost postavena prostřednictvím diskuzí, ale také si poslechnou vystoupení řady studentských kapel.

Událost na Albertově nese název Uctění památky 17. listopadu na Albertově. Jedná se tak nejen o oslavu demokracie a hodnot, na nichž je naše moderní společnost postavena, ale rovněž o důstojnou pietu, která si klade za cíl vzpomenout na bouřlivé události let 1939 a 1989. Ambicí této události je také ukázat schopnosti a aktivity mladé, angažované generace, na jejíchž bedrech leží budoucnost naší země. Celkově lze tedy událost označit za celodenní festival, který plynule navazuje na vzpomínkovou slavnost u Hlávkovy koleje a vzpomínkový akt v Žitné ulici. V souhrnu obsahuje projevy rektorů, významných osobností a reprezentantů studentů, několik diskuzních setkání na téma mladé generace, nezávislosti médií a demokracie v naší společnosti, ale také prezentaci studentských spolků a jejich aktivit a vystoupení studentských kapel. Každý si tak přijde na své, ať již bude hledat intelektuální vyžití, zábavu nebo bude chtít s pokorou vzpomenout na doby minulé. Akce v sobě jedinečným způsobem skloubí hold předešlým generacím bojovníků za svobodu a demokracii a naději do budoucna, kterou si v sobě uchovávají příslušníci mladé generace.

“Chceme ukázat, že tak jako v minulosti, ani dnes nám není osud naší společnosti lhostejný. A že jsme si vědomi problémů, kterým čelí. Proto pro jednou odložíme své radikální studentské ideály a budeme raději nabádat k hledání odpovědí na problémy a společné cesty vpřed - především skrze porozumění, vzájemný dialog a respekt k druhým. Jen tak si v konečném důsledku můžeme uchovat naše hodnoty a liberálně-demokratické zřízení - pokud si s klidem dokážeme vysvětlit a zároveň budeme ochotni naslouchat, proč jsou pro nás všechny důležité a budeme je chtít ochránit pro dobro nás všech. Naše budoucnost se totiž netýká jen vybraných jedinců, na jejím formování spolu všichni musíme spolupracovat,” uvádí k události Lukáš Kostínek, mluvčí studentů z Albertova.

Program ke stažení zde.

Studentský manifest ke stažení zde.