12. prosince 2022

Akademický přebor FTVS UK v plavání

Katedra plaveckých, vodních a technických sportů FTVS UK uspořádala 28. 11. 2022 po dvouleté odmlce akademický přebor plavání, kde padly hned dva nové rekordy. Závodů se zúčastnili nejen studenti a zaměstnanci fakulty, ale také další zájemci z řad jiných fakult Univerzity Karlovy.

Po dvouleté přestávce způsobené nemocí covid-19 Katedra plaveckých, vodních a technických sportů FTVS UK znovu uspořádala akademický přebor v plavání, který má na naší fakultě dlouholetou tradici. Akce se konala 28. 11. 2022 v bazénu SCUK v Hostivaři. Přeboru se stejně jako v minulosti účastnili, jak studenti, tak pracovníci fakulty. Samotného závodu se mohli účastnit i studenti a zaměstnanci jiných fakult.

Průběh závodů

Na startovních blocích letošního ročníku se vystřídalo na 90 aktivních účastníků ve 13 soutěžních disciplínách. Každý závodník mohl startovat maximálně ve dvou individuálních disciplínách a dále ve štafetových závodech.

Nechyběla ani tzv. netradiční štafeta, která probíhala ve čtyřčlenných družstvech, kde závodníci neplavou klasické plavecké styly, ale jejich modifikované varianty, případně s využitím plaveckých pomůcek (plavání s dvěma plaveckými pěnovými tyčemi nebo s plaveckými velkými pontony). Způsob plavání se vyhlašuje těsně před samotným závodem tak, aby se nikdo ze závodníků nemohl předem na závod připravit. Letos bylo obsahem netradičního závodu plavání s dvěma plaveckými pěnovými tyčemi (jeden člen družstva je při plavání musel držet v rukách, druhý člen družstva je naopak musel svírat stehny) a plaveckými velkými pontony (třetí člen družstva musel při plavání na pontonu ležet na břiše a čtvrtý člen družstva plaval na zádech a zároveň ponton za sebou táhl na hladině). Vlastní technické provedení plavecké lokomoce je pak vždy na konkrétním závodníkovi.

Akademického přeboru se zúčastnil i český reprezentant Ondřej Gemov, účastník blížícího se světového šampionátu v australském Melbourne, čerstvý vítěz MČR v disciplíně 200 m volný způsob a držitel národního rekordu v disciplínách 200 m motýlek a 400 m volný způsob.

Rekordy

Přestože se jedná o přebor, kde hlavním cílem není zaplavat rekordní čas, tak letošní ročník přinesl hned několik zajímavých výsledků, dokonce padly dva rekordy Akademického přeboru:

Gemov Ondřej 100 m polohový závod muži 0:56,98 s

Idrisov Alexander 50 m volný způsob muži 0:23,44 s

Další zajímavé výsledky

V neposlední řadě stojí za zmínku úspěchy samotných studentů, kteří zabodovali v obou individuálních startech:

· Gemov Ondřej (1. místo 100 m polohový závod muži, 1. místo 50 m znak muži).

· Idrisov Alexander (1. místo 50 m volný způsob muži, 1. místo 50 m motýlek muži).

· Maleček Jakub (3. místo 100 m polohový závod muži, 2. místo 50 m volný způsob muži).

· Vik Matěj (3. místo 50 m volný způsob muži, 2. místo 50 m motýlek muži).

· Tikovský Daniel (2. místo 100 m prsa muži, 2. místo 100 m polohový závod muži).

· Bulušek Filip (3. místo 100 m prsa muži, 3. místo 50 m znak muži).

· Čajbíková Sarah (1. místo 50 m motýlek ženy, 1. místo 100 m polohový závod ženy).

· Bundilová Kristýna (3. místo 50 m volný způsob ženy, 3. místo 50 m motýlek ženy).

· Frontzová Kamila (2. místo 50 m znak ženy, 1. místo 50 m volný způsob ženy).

· Švábková Alena (2. místo 50 m volný způsob ženy, 3. místo 100 m polohový závod ženy).

· Holubová Kateřina (2. místo 100 m polohový závod ženy, 1. místo 100 m prsa).

Odměnou jim byly pamětní diplomy a věcná cena v podobě ovoce.

Na závěr patří poděkování všem přítomným, ať už v roli závodníků, organizátorů, rozhodčích nebo diváků.

Podrobné výsledky, které pro Vás zpracovala Mgr. Jitka Pokorná naleznete ZDE.

Příští rok na viděnou!

Kompletní fotogalerie