Společně s Českou spořitelnou a ostatními partnery hledáme nejlepší studentské nápady v oblasti zdravého životního stylu, pohybu a sportovních aktivit. Letošní ročník bude vyhlášen na začátku října.
JAK VYPADÁ HARMONOGRAM SOUTĚŽE?
Říjen 2025 - vyhlášení soutěže
9. 11 - uzávěrka přijímání soutěžních projektů
10 - 14. 11 - hodnocení projektů
do 15. 11 - oznámení o výsledcích prvního kola
4. 12 - finále soutěže (6 vítězných projektů)
KDO SE MŮŽE ZÚČASTNIT?
Od letošního roku se soutěže mohou zúčastnit kromě studentů a studentek bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů všech vysokých škol České republiky také studující vyšších odborných škol a žáci středních škol, kteří v době vyhlášení soutěže dosáhli věku 18 let. Soutěžit mohou jednotlivci i týmy – týmové projekty mohou mít maximálně tři účastníky.
JAKÉ PROJEKTY JE MOŽNÉ DO SOUTĚŽE PŘEDKLÁDAT?
Účastníci předkládají v prvním kole písemný dokument v rozsahu 8 až 10 stran, který popisuje projekt či nápad související s problematikou zdravého a udržitelného životního stylu jednotlivce, jehož nedílnou součástí jsou sportovní a pohybové aktivity. Hledáme zajímavé a inovativní projekty, které pomáhají navrhovat, realizovat a propagovat opatření na úrovni systému, organizací či konkrétních aktivit.
Je možné posílat nápady a projekty, které se věnují problematice pohybových a sportovních aktivit a jejich dopadu na zdravý životní styl ze všech možných úhlů pohledu. Obsahově se může jednat o metodické a organizační postupy, zdravotní pohled, ekonomické přínosy, právní regulaci, pedagogické a etické aspekty a mnohé další. Předkládané projekty by měly mít dopad na celou společnost či její jednotlivé části. Projekty by neměly být zaměřeny na specifickou oblast vrcholového sportu a jeho prezentace, ale mohou například navrhovat to, jakým způsobem je možné využít příkladů či osobností z vrcholové sportu pro oblast zdravého životního stylu.
Předkládané nápady a projekty mohou využít již existujících školních děl či je dále rozšiřovat. Je povoleno využít již existujících ročníkových, bakalářských, diplomových či disertačních prací nebo výstupů z jednotlivých předmětů. Stylově by se však nemělo jednat o doslovný výběr částí těchto školních děl. Samozřejmě lze prezentovat a popsat nápady zcela nové a zatím nepoužité.
JAK BY MĚL PROJEKT VYPADAT?
Předkládaný projekt by měl popsat, jaký problém či výzvu řeší (tj. proč je to důležité). Může také popsat situaci v dané oblasti. Stěžejní částí je však návrhová část – tj. konkrétní řešení, konkrétní doporučení.
PŘÍKLADY PROJEKTŮ
Návrh na změnu legislativních pravidel podporujících preferenci pohybu a sportu v rámci pracovních i mimopracovních aktivit.
Marketingová kampaň pro celonárodní projekt podporující pohyb.
Návrhy daňových opatření na podporu pohybových a sportovních aktivit.
Projekt založení společnosti zaměřené na práci s dětmi.
Nové metodické přístupy pro kondiční a fitness cvičení.
Návrh nového studijního oboru specialisty na zdravý životní styl.
Koncept podpory pohybových aktivit seniorů pro konkrétní obec či městskou část.
Prokazatelný koncept wellness procedur zlepšující životní styl.
Měřitelný systém fitness a wellness prevence pro každý věk (podklad pro zdravotní pojišťovny pro čerpání příspěvků ze zdravotního pojištění).
CENY PRO VÍTĚZE
Mezi vítěze na prvních třech místech bude rozdělena finanční odměna ve výši 100 000 Kč. Ostatní účastníci finále soutěže obdrží věcné ceny.
první místo: 50 000 Kč
druhé místo: 30 000 Kč
třetí místo: 20 000 Kč
KDO A JAK PROJEKTY HODNOTÍ?
Projekty hodnotí nezávislá porota. Kromě zástupců Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a hlavního partnera jsou členy poroty také zástupci dalších partnerů, ostatních fakult Univerzity Karlovy a externí členové. Porota hodnotí následující hlediska: srozumitelnost a jasnost projektu, vizuální stránku, odbornou úroveň, inovativnost a společenskou relevanci a dopady projektu. V prvním kole budou vyhodnoceny písemné návrhy projektů. Prvních šest projektů z prvního kola hodnocení bude pozváno do druhého kola, tj. k osobní prezentaci před členy poroty. V rámci prezentace se bude hodnotit také způsob prezentace a reakce na zadané otázky.
HLAVNÍ PARTNER PROJEKTU
OSTATNÍ PARTNEŘI
IOCB TECH, KPMG, DECATHLON, MATTONI
MEDIÁLNÍ PARTNER
EURO
Z historie soutěže
Projekt byl iniciován tehdejším partnerem vzdělávání fakulty Balance Club Brumlovka (BCB). V prvních ročnících byla oceňována nejlepší školní díla studentek a studentů fakulty. V roce 2003 se do projektu mohli pilotně zapojit studující všech fakult Univerzity Karlovy. Ocenění získaly projekty na téma fitness aplikace pro děti, studijní obor se zaměřením na zdravý životní styl, Workout day pro zaměstnavatele, Mind Run – běžecká aktivita, série videí Pohybem k lepšímu já či Pohyb na předpis – sportovní aktivita jako forma prevence vzniku závažných onemocnění. Přečtěte si aktualitu o finále projektu.
V roce 2024 byla soutěž rozšířena na studenty a studentky všech studijních programů českých vysokých škol. Ve finále se prezentovaly projekty, které se věnovaly psychologům ve sportu, biohackingu a cyklistickému dobrodružství s názvem Cesta za snem. Aktualitu si můžete přečíst zde. Od roku 2025 je hlavním partnerem projektu Česká spořitelna.