10. září 2023

Den pro provázející učitele ZŠ a SŠ poprvé na FTVS UK

Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se poprvé konal Den pro provázející učitele ze základních a středních škol. Toto setkání nabídlo učitelům tělesné výchovy inspirující přednášky, praktické workshopy a diskuse o důležitých tématech týkajících se vzdělávání a provázení budoucích pedagogů.

Ve dnech 29. srpna a 1. září 2023 se na půdě fakulty sešli učitelé TV ze spolupracujících základních a středních škol, kteří provázejí naše studenty a studentky jejich pedagogickou praxí a jsou jim podporou při přípravě na jejich budoucí učitelskou dráhu. Oba dny byly naplněny pestrým program sestaveným z přednášek a diskusí, a to jak v učebně, tak na sportovištích. Výběr témat byl šitý na míru potřebám samotných účastníků a zároveň splňoval požadavky na průběžné vzdělávání provázejících učitelů dané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Účastníci se dozvěděli o rámci studijního programu přípravy budoucích učitelů od proděkana Vladimíra Hojky, se zaujetím si vyslechli Martina Musálka, který detailně probral výsledky výzkumu, jenž ukázal, jak důležitá je pohybová aktivita a sport ve vývoji dětí, rozvoji jejich mozku a vlivu na vzdělávání. S velkým zájmem a množstvím dotazů se setkala debata Kamila Kotlíka o zajištění bezpečnosti dětí na školních výjezdech z hlediska legislativy.

Další praktický workshop vedený proděkanem Janem Chrudimským se týkal bezpečnosti a nácviku akrobatických cvičení, Tomáš Kočíb dále představil možnosti využití frisbee ve výuce tělesné výchovy a účastníci si také vyzkoušeli kontaktní cvičení pro rozvoj kondice s Adamem Zdobinským a pohybové aktivity přizpůsobené potřebám žáků se SVP s Ilonou Pavlovou.

Kateřina Jasanská rozproudila debatu o využití digitálních kompetencích při pohybových aktivitách. A v programu nechyběla ani diskuse nad kompetenčním rámcem provázejícího učitele vedená Jitkou Michnovou a Michalem Dubecem z Učitele naživo.

Význam provázejících učitelů ve vzdělávacím procesu je neocenitelný, a proto se na FTVS UK konal první Den pro provázející učitele. Věříme, že toto dvoudenní setkání přineslo odbornou výměnu názorů a zkušeností, které budou mít zásadní vliv na přípravu budoucích učitelů.

Těšíme se s našimi učitelskými kolegy a kolegyněmi ze škol zas příště na viděnou!