2. ledna 2024

Jak zatraktivnit tělesnou výchovu a přitáhnout děti k pohybu

Seminář Měníme svět pohybem a Škola v pohybu se na konci loňského roku konal ve sportovní hale v Černošicích. Hlavním cílem semináře, který společně vedli pedagogové z naší fakulty a lektoři ze Středočeského fotbalového svazu (SKFS), bylo ukázat, jak vytvořit pozitivní a dlouhodobý vztah k pravidelné pohybové aktivitě u dětí.

Seminář reagoval na současnou situaci, kdy obecně ubývá pohybových aktivit napříč všemi generacemi včetně nejmenších dětí ve školkách a na prvním stupni základních škol. Osm desítek učitelek a učitelů tělesné výchovy z prvního a druhého stupně základních škol se dozvědělo, jak zatraktivnit a zefektivnit hodiny školní tělesné výchovy. „Projekt s názvem Škola v pohybu funguje už čtyři roky a lektoři SKFS v něm ukazují učitelům, jak tělocviky na základních školách zatraktivnit,“ řekl šéftrenér SKFS Milan Kormaník.

Naše fakulta se tento rok poprvé připojila se svým projektem Měníme svět pohybem. „Cílem tohoto projektu jsou inovativní myšlenky v oblasti zdravého životního stylu všech jedinců bez ohledu na věk ve vztahu k pohybu a sportu,“ zmínil vedoucí katedry sportovních her Jakub Kokštejn. Dále uvedl, že úbytek pohybu v populaci se netýká jen dětí, ale právě u nich vše začíná. „I proto jsme našli řeč se Středočeským krajským fotbalovým svazem a společně se chceme pokusit o jistou formu osvěty. Při tomhle semináři konkrétně oslovit učitele a ukázat jim, jak zábavnou formou mohou zvýšit pohybovou aktivitu dětí,“ vysvětlil. Prezentovány byly také netradiční sportovní hry, které se hodí i pro děti, kterou nejsou natolik pohybově silné, aby vynikly.

Foto: Rudolf Muzika