18. září 2024

Andrea Duchoňová ve finále soutěže FameLab

Finále soutěže FameLab 2024 se konalo večer 17. září v reprezentativních prostorech Míčovny Pražského hradu. A Fakulta tělesné výchovy a sportu měla své zastoupení! Mezi devět finalistek a finalistů se probojovala také Andrea Duchoňová, doktorandská studentka naší fakulty, s vystoupením Rozhýbejte svět! A za svůj vynikající výkon si odnesla cenu veřejnosti. "FameLabe je skvělou příležitostí, jak představit svůj projekt veřejnosti a ukázat, že věda je součástí každodenního života nás všech. Ceny publika si vážím a věřím, že se mi podařilo posunout téma pohybu zase o kousek dále", řekla po finále Andrea.

FameLab je stand-upová vědecká soutěž, která má kořeny v Anglii a jejím cílem je hledat nové talenty v oblasti popularizace vědy pro každoroční vědecký festival pořádaný organizací Cheltenham Festivals. Soutěžící mají tři minuty na to, aby vysvětlili své vědecké téma, a to bez použití audio-vizuální techniky. Od roku 2022 je nositelem licence pro pořádání soutěže v České republice Univerzita Karlova.

V letošní soutěži zvítězil Luboš Brabec z vědeckého centra CEITEC Masarykovy univerzity za vystoupení Mozek, džungle a cesty mezi neurony. Druhé místo obsadila Anna Laštovičková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy za vystoupení Spin your crystal! Na třetím místě se umístila Eliška Zgarbová reprezentující Univerzitu Palackého v Olomouci za vystoupení Farmářské trhy: čerstvé lidské střevo.

Přečtete si článek o průběhu a podrobnostech soutěže od Marcely Uhlíkové z redakce UK Fóra.