Ve čtvrtek 10. 4. se na naší fakultě konal seminář Pohybová terapie 2025. I druhý ročník této akce pod vedením Andrey Mahrové, Ondřeje Růžka a týmu katedry zdravotní tělesné výchovy a tělovýchovného lékařství proběhl úspěšně a přilákal pestrou skupinu účastníků z řad akademiků, zdravotníků, učitelů z různých typů škol, zástupců státních i soukromých organizací, studentů.
Příspěvky jednotlivých prezentujících byly zaměřené na využití pohybu v sekundární prevenci i terapii různých typů onemocnění a poruch. Akci otevřela vedoucí katedry zdravotní tělesné výchovy a tělovýchovného lékařství Klára Daďová, která přivítala účastníky a ve svém příspěvku se věnovala důležitosti pohybu pro kvalitu života. Proděkan FTVS UK Aleš Vlk porovnával přístupy v Česku a zahraničí a poukázal na posun pozornosti od výkonnostního sportu k pohybu pro zdraví a pro širokou veřejnost. Specializovanému přístupu u jedinců s konkrétními typy poruch se věnovali například Eva Havránková (obezita), Eliška Vrátná (diabetes), Jana Kopřivová (vývojové vady chrupu), Lucie Kafková (gynekologické obtíže).
Další příspěvky se pak zaměřily na různé formy zdravotně tělovýchovných prostředků, jako jsou například dechová cvičení (František Lörinczi), jóga (Lucie Kafková), využití principů vývojové kineziologie (Ondřej Růžek), psychologické postupy (Iva Málková), edukace (Marie Vitujová) či monitorace pohybové aktivity (Kryštof Slabý) aj. Na důležitost včasné a komplexní motivace k pohybové aktivitě z různých perspektiv upozornili Jiří Radvanský z FN Motol a Jana Boučková za Aktivní Česko. Důležitou součástí akce pak byl kulatý stůl moderovaný Jitkou Vařekovou, který pomohl identifikovat jak výzvy, tak příležitosti v této rozvíjející se oblasti zdravotní péče, včetně požadovaného vzdělání pohybových terapeutů a možnosti zavedení pohybové terapie "na předpis".
Věříme, že akce i letos přispěla k otevření a řešení otázek týkajících se implementace pohybové terapie v českém zdravotnictví. Různorodost účastníků vytvořila ideální prostředí pro sdílení praktických zkušeností i teoretických poznatků. Poděkování patří všem organizátorům, řečníkům i hostům semináře. Těšíme se na další ročník.