24. září 2023

Oslavili jsme 70 let v pohybu

Naše fakulta v sobotu 23. 9. přivítala ve svém areálu v pražských Vokovicích, kam se přestěhovala po roce 1990 z Tyršova domu, bezmála tisíc absolventů, hostů, zaměstnanců a rodičů s dětmi. Pro nejmladší účastníky jsme připravili ve spolupráci se svými partnery sportovní a pohybové hry – děti si mohly v průběhu celého dne vyzkoušet všechny druhy pohybových aktivit a sportů včetně gymnastiky, kriketu či jízdy na skateboardu. Děkujeme všem našim partnerům, kterými byli Decathlon, Centrum Paraple, Kroužky.cz, The Little Gym, Sport Kids, Super Kids, jsmeinline.cz, Kriketová akademie a Appex for Climbing.

Autor: Hynek Glos

Těsně po poledni proběhla akční ukázka bojového umění vojenského oboru, který je nedílnou součástí fakulty od roku 1954. Po seskoku tři parašutistů na hřiště stadionu si diváci užili boj zblízka.

Autor: Hynek Glos

Starší ročníky ocenily výstavu historických fotografií, které vévodily unikátní snímky od absolventa FTVS, fotografa Zdeňka Lhotáka, držitele ceny World Press Photo z roku 1986. Dále si mohli návštěvníci v posluchárnách prohlédnout filmové smyčky či snímky z různých období života fakulty, prohlédnout si některé dobové předměty či se seznámit s fenoménem esportu.

Slavnostní shromáždění, které se konalo v uvolněném duchu ve sportovním sále, zahájili děkan fakulty Miroslav Petr. „Výzvami současného světa je nepochybně snížená tělesná aktivita populace. Ve světě technologií, kdy mnoho z nás tráví většinu dne vsedě, se pohyb stává klíčovým prvkem pro udržení našeho zdraví“, zdůraznil v rámci svého projevu. Miroslav Petr dále představil poslání, které by fakulta měla do budoucnosti plnit: „Naše fakulta klade důraz na zdravotní aspekty tělesné zdatnosti. Věříme ve svět, kde sport a pohyb patří všem a kde si každý uvědomuje význam pravidelného pohybu pro své zdraví. My, jako instituce, máme ambici být v čele této změny“. ."

Autor: Hynek Glos

Více než 250 posluchačů dále přivítaly prorektorka Univerzita Karlovy pro studijní záležitosti Markéta Martínková, absolventka fakulty a poslankyně Parlamentu ČR Michaela Šebelová a zástupkyně studentů Andrea Duchoňová. Fakulta u příležitosti oslav také udělila 13 pamětních medailí a pamětních listů za celoživotní zásluhy v oblasti sportu a pohybu. Gratulanty kromě řečníků doplnili Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, a Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu. Z jejich rukou ocenění převzala 8 absolventů a 3 absolventky, kteří začali studovat nově založený Institut tělesné výchovy a sportu v roce 1953. Neskutečnou životní vitalitu demonstrovali především dva z oceněných, Jan Bělka a Jozef Bezák, kteří předvedli ve věku 90 let shyby na hrazdě.

Autor: Hynek Glos

Fakulta udělila pamětní medaile i dvěma osobnostem, které na fakultě pedagogicky působily. Jaroslav Mihule je absolventem Filozofické fakulty a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a na FTVS začal pracovat v roce 1957 jako lektor hudebních nauk. Po roce 1990 působil dvě funkční období jako prorektor Univerzity Karlovy a následně zastával post velvyslance České republiky v Nizozemsku. Druhý oceněný, Josef Kvapilík, je absolventem lékařských fakult v Olomouci a v Praze. Na FTVS působil mezi roky 1957 a 2021a dlouhodobě vedl univerzitu třetího věku.

Autor: Hynek Glos

Den oslav uzavřel kulatý stůl s absolventy fakulty, které zpovídala Kateřina Nekolná, moderátorka Sportovních zpráva na programu ČT sport. Kateřina je sama absolventkou FTVS a bývalá reprezentantka ve atletickém sedmiboji. Jejími hosty byli kanoista Martin Doktor, atletka Ludmila Formanová, manažer Tomáš Pravenec, kaskadérka Hana Dvorská, Ondřej Šebek, manažer, který v současné době zastává post předsedy Národní sportovní agentury, diskař Imrich Bugár, hokejista Libor Procházka a boxer Marek Šimák.

Prohlédněte si fotogalerie.

FOTOGALERIE: Hynek Glos

FOTOGALERIE: Barbora Vosátková

Upomínkové předměty s tradičním znakem "sovy" či symbolem oslav si můžete zakoupit v prodejně FALON v hlavní budově naší fakulty. Otevírací doba je pondělí až pátek 7:00 - 13:00 | 13:30 - 18:00.