• Aktuality

Aktuality

10. října 2023

Projekt „Měníme svět pohybem“ zná své vítěze


První ročník projektu Měníme svět pohybem 2023, který vyhlásila Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy ve spolupráci s Balance Clubem Brumlovka na jaře letošního roku, zná své vítěze. Oceněny byly nejlepší studentské projekty a nápady související s problematikou zdravého a udržitelného životního stylu jednotlivce ve vztahu k pohybu a sportu. Celková výše finanční odměny pro tři nejlepší projekty činila 110 000 Kč.


Projekt „Měníme svět pohybem“ zná své vítěze
Projekt „Měníme svět pohybem“ zná své vítěze


Došlé projekty, které mohli předkládat studentky a studenti všech studijních programů ze všech 17 fakult Univerzity Karlovy, se hodnotily ve dvou kolech, přičemž šest nejlepších postoupilo do finále. To se uskutečnilo 10. října 2023 v Kampusu Hybernská v Praze, kde soutěžící své návrhy osobně prezentovali před porotou. Mezi porotci byli, kromě zástupců Fakulty tělesné výchovy a sportu UK a partnera Balance Clubu Brumlovka, také zástupci ostatních fakult Univerzity Karlovy, rektorátu a osobnosti působící v oblasti sportu či konzultačních služeb.


Do nejužšího výběru se dostaly následující projekty: Fitness aplikace pro děti GAMIFIT, Studijní program zaměřený na zdravý životní styl, Workout Day, Pohyb na předpis, Pohybem k lepšímu já a Mind Run. Členky a členové poroty při celkovém hodnocení hodnotili srozumitelnost a jasnost projektu, jeho odbornou úroveň, inovativnost a novost projektu či společenskou relevanci a celkové potenciální dopady. Neméně důležitá byla pro porotu samotná vizuální stránka prezentace a reakce na dodatečné otázky v rámci diskuse, která následovala vždy po prezentaci každého projektu.


Vybrat vítěze nebylo pro porotu zcela snadné. Projekty obsahovaly zajímavé podněty a nápady – některé byly praktické, ale s omezeným dopadem, jiné zase velmi zajímavé, nicméně vyžadující pro svou realizaci velké úsilí. První místo a odměnu ve výši 50 000 Kč nakonec získal projekt Fitness aplikace pro děti GAMIFIT, který společně předkládali Matyáš Michel z Filozofické fakulty a Andrea Petrová z Fakulty sociálních věd. Na druhém místě se umístil projekt Pohyb na předpis Adély Machové reprezentující Lékařskou fakultu v Plzni, který byl oceněn částkou 30 000 Kč. Třetí místo, s finanční odměnou 10 000 Kč, patří projektu Studijní program se specializací na zdravý životní styl Karolíny Hruškové z Fakulty tělesné výchovy a sportu. Ten byl také jako nejlepší projekt z FTVS oceněn Cenou děkana s finančním ohodnocením ve výši 20 000 Kč.



Členové poroty ocenili přihlášené projekty

Porota byla velmi potěšena úrovní některých projektů, zejména nápady a zajímavými myšlenkami, které ve finále zazněly. „Věříme, že mnohé z těchto projektů budou mít potenciál uplatnění v praxi. Podpora tvůrčí činnosti a inovativních nápadů studentek a studentů Univerzity Karlovy nám přijde velmi důležitá,“ řekla po představení projektů Petra Tyrpeklová, General Manager Balance Clubu Brumlovka, který byl partnerem projektu a věnoval vítězům finanční ceny.


Zapálení pro věc a aktivity, jako je právě ukončená soutěž, vítá také Jana Havrdová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu Aktivní Česko a prezidentka České komory fitness. „Návrat pohybových aktivit do každodenního života je hluboce podceňované téma, které má obrovský potenciál pro zlepšení zdraví celé populace. Jsem nadšená, že to tak vnímá i mladá generace studentů, kteří svými projekty plnými kreativity a vůlí měnit svět pohybem přináší tolik potřebné světlo na konci tunelu pro celou společnost.


Úroveň projektů ocenil také další člen poroty Vojtěch Malina z Odboru projektové podpory rektorátu Univerzity Karlovy: „Projekty se nesla společná myšlenka. Nesoustředili jsme se na to, co je možné, ale na to, co je potřeba. To je přístup, který si účastníci, pevně doufám, udrží co nejdéle. Z mého pohledu to nebyly jen studentské domácí úkoly – některé projekty mají šanci na úspěch i uplatnění na trhu.


Mezi porotci zasedl také zástupce společnosti KPMG Štěpán Kačena, který ocenil důležitost soutěže: „Pohyb a jeho nedostatek je zásadní problém západní společnosti. Lidé, kteří se pravidelně hýbou, jsou zdravější, spokojenější a odolnější. Podpora a rozvoj pohybu je klíčová pro zdraví společnosti i její ekonomickou prosperitu. Jsme rádi, že se FTVS opomíjenému tématu věnuje a snaží se ho dostat do povědomí nejrůznějšími aktivitami, jakou je i soutěž Měníme svět pohybem,“ řekl šéf marketingu společnosti KPMG.


Synergie a spolupráce jsou důležité

Pohyb patří k základním pilířům zdravého životního stylu a kvalitního života. Právě tato myšlenka prohloubila spolupráci Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a Balance Clubu Brumlovka. Potřeba zamyslet se nad problematikou, popsat výzvy, které před jednotlivci či celou společností stojí, a navrhnout různá řešení vedla ke vzniku projektu určeného pilotně tento rok pro studenty Univerzity Karlovy.


Tento projekt je ukázkovým příkladem spolupráce mezi vzdělávacím sektorem a partnerem z aplikační sféry. „Propojení akademické sféry s komerčním subjektem, což je například naše spolupráce s Balance Clubem Brumlovka, přináší řadu benefitů oběma stranám, a zejména studentům, kterým se tak rozšiřují možnosti při jejich kariérním rozvoji. V podobné spolupráci chceme pokračovat s více partnery,“ řekl o projektu děkan FTVS UK Miroslav Petr.


Vítězové „Měníme svět pohybem 2023“


1. místo

Fitness aplikace pro děti GAMIFIT

(Matyáš Michel, FF UK a Andrea Petrová, FSV UK )

2. místo

Pohyb na předpis

(Adéla Machová, LFP UK)

3. místo

Studijní program - zdravý životní styl

(Karolína Hrušková, FTVS UK)

Cena děkana FTVS UK

Studijní program - zdravý životní styl

(Karolína Hrušková, FTVS UK)



Sdílet na: