10. června 2024

VÍKEND PLNÝ SPORTU A GAMINGU: 2. ročník Mezinárodní GSPORT ligy zná svého vítěze

Po téměř roce intenzivního soupeření a napínavých zápasů se mezinárodní GSPORT* liga univerzit dočkala svého vrcholu. Od 30. května do 2. června se v areálu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTVS UK) a v idylickém prostředí Home of AV ve Voděrádkách u Říčan odehrál závěrečný boj mezi univerzitními týmy z České republiky, Finska, Slovenska, Norska. Do velkého finále se probojoval také tým z Ukrajiny, který ale na poslední chvíli nemohl do České republiky vycestovat. Náhradníkem se proto stal 9. tým z celkového pořadí, a sice studenti z Masarykovy univerzity v Brně.

Během finálového víkendu se účastníci nejen ponořili do virtuálního světa, v podobě hraní online her CS2 a EA FC 24, ale také si změřili své síly v malé kopané a na unikátní GSPORT překážkové dráze. Tato dráha sestávala z 20 různě obtížných stanovišť, kde na závodníky čekaly disciplíny testující nejen jejich fyzickou zdatnost, ale také přesnou mušku.

Vítězství si již podruhé odnesla VŠB – Technická univerzita Ostrava, která obhájila svůj loňský titul. Výrazně si polepšila svůj čas ve finálovém závodě v překážkové dráze, kdy dosáhla celkového času 0:55:13, což bylo o 7 minut rychlejší než její výkon ve čtvrtfinále. Druhé místo obsadil tým Esport STUBA Slovenské technické univerzity v Bratislavě, který také zaznamenal zlepšení o více než 3 minuty. Bronzovou medaili získali studenti z Univerzity sv. Cyrila

a Metoda v Trnave – UCM TEDI Bears. Týmy si mezi sebe rozdělily celkovou výhru ve výši

10 000 EUR.

Nejrychlejší individuální čas zaznamenal student ze Slovenské technické univerzity s časem 0:09:05, což je nejrychlejší čas v překážkové dráze během celého turnaje. Dále bylo pozoruhodné, že ve finálové fázi 5 z 13 hráčů dokázalo zasáhnout všechny terče při střelbě vleže, což svědčí o vysoké úrovni technické připravenosti a soustředěnosti.

Tento rok byl také poprvé udělen titul Akademický mistr České republiky v GSPORTu, zaštítěný Českou asociací univerzitního sportu (ČAUS) a Českou asociací akademického technického sportu (ČAATS). Ocenění získaly týmy tří nejlepších českých univerzit, kde první místo opět patřilo VŠB – Technické univerzitě Ostrava, druhé místo studentům Masarykovy univerzity

a třetí místo studentům Univerzity Pardubice.

Hana Šindlerová, ředitelka Mezinárodní GSPORT ligy, komentovala: "Jsme hrdí na to, jak se liga rozrostla a přitahuje širokou mezinárodní účast. Tento ročník byl výjimečný nejen počtem účastníků, ale i intenzitou soutěžení."

GSPORT liga nadále demonstruje svůj mezinárodní rozměr a přitažlivost, se zapojením celkem 28 týmů z 10 různých států. GSPORT je více než jen soutěž – je to celebrita aktivního životního stylu a zdravého soutěžení, co dělá tuto ligu tak atraktivní a vzrušující pro všechny zúčastněné.

Zdeněk Ledvina, vedoucí Centra pro esport na FTVS, dodává: "Vidět studenty, jak se spojují napříč disciplínami a bojují s takovým nasazením, je skutečně inspirující. Je to důkaz, že kombinace gamingu a sportu má smysl a budoucnost."

Těšíme se na další ročník Mezinárodní GSPORT ligy univerzit a blahopřejeme všem účastníkům k úspěchům, kterých dosáhli!

Více informací o Mezinárodní GSPORT lize univerzit na webu https://e4sczech.cz

* GSPORT je světový unikát a revoluční koncept, který propojuje gaming a sport. Za jeho zrodem stojí FTVS UK společně s partnerem E4S Czech.