• Aktuality

Aktuality

16. dubna 2025

Rekordní Hřeje mě pohyb

Atletický stadion Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy ožil desítkami účastníků různých věkových kategorií, kteří se zapojili do dalšího ročníku charitativního běhu Hřeje mě pohyb. Sedmé pokračování akce bylo součástí celonárodního projektu Run and Help, který organizuje Konto Bariéry.



Akci odstartovali děkan FTVS UK Miroslav Petr, prorektorka Univerzity Karlovy Markéta Martínková, provozní ředitelka Nadace Charty 77 Gabriela Švagrová, Heřman Volf z organizace Cesta za snem a olympijská vítězka Kateřina Neumannová. Cílem běhu bylo nejen rozhýbat veřejnost, ale především podpořit dobrou věc – prostřednictvím startovného a dobrovolných příspěvků pomoci s financováním sportovních protéz pro tři mladé sportovce: Kubu, Elen a Péťu. „Hřeje mě, když vidím, kolik lidí je ochotných spojit sport a pomoc. Pohyb má sílu propojovat, inspirovat a měnit životy – nejen těch, kteří běží, ale i těch, pro které běžíme,“ uvedl Miroslav Petr, děkan FTVS UK. 



Akce se zúčastnili také studenti FTVS UK, kteří reprezentovali Česko na zimní univerziádě v Turíně – například členky zlatého hokejového týmu Natálie Brichová a Lucie Eignerová, hokejista David Jindra, lyžař Marek Müller, skialpinista Michal Strejc, rychlobruslař Radek Fajkus. Dále se zapojila členka paralympijského reprezentačního týmu atletka Tereza Jakschová. Jejich přítomnost přinesla běžcům silnou motivaci a pozitivní energii. 



Účastníci se symbolicky vydali do Stockholmu – města vzdáleného z Prahy 1273 kilometrů, kde byla v roce 1978 založena Nadace Charty 77. Nakonec se díky aktivnímu zapojení více než 350 účastníků společnými silami podařilo urazit úctyhodných 2060 kilometrů, což je nový rekord v rámci dosavadních ročníků. K pohodové atmosféře přispěli také Anička a Roman svým hudebním doprovodem - oba studující aplikované tělesné výchovy a sportu osob se specifickými potřebami (APA). Kromě běhu a chůze na oválu si návštěvníci mohli vyzkoušet také pohybové rehabilitační trenažéry, které provozuje projekt Cesta za snem.



Součástí letošního pokračování akce byl také studentský projekt Sport Connects, který vznikl z iniciativy Youth Connect for Ukraine pod záštitou British Council. Účastníci projektu sbírali své kilometry v předcházejících 20 dnech v aplikaci Strava, do níž se připojilo 104 účastníků. Společně překonali úctyhodných 4214 km, čímž výrazně překonali symbolickou trasu vedoucí z Londýna přes Prahu až do Kyjeva. Každý kilometr byl podpořen 10 Kč na podporu Ukrajiny skrze Člověka v Tísni.



V neposlední řadě jsme reprezentovali projekt SUPPORTER v programu Horizon, jehož jsme součástí. Na našem stánku jsme upozorňovali na důležitost rovnosti žen a mužů ve sportu a prezentovali jsme aktivity, které na naší fakultě realizujeme v rámci tohoto projektu, at to zejména připravovaný výstup, kterým je Plán rovných příležitostí přizpůsobený potřebám naší fakulty. Návštěvníci si mimo získaných informací vyzkoušeli interaktivní aktivity v mentimetru a sdíleli s námi své nápady na flipchart. Zároveň jsme všechny pozvali na závěrečnou konferenci Advancing Gender+ Equality in Widening Higher Education Institutions, která proběhne ve dnech 4. a 5. června 2025. Registrovat se můžete zde."



Velké poděkování patří také partnerům akce – Českému paralympijskému výboru, Cestě za snem, DECATHLONu, KPMG a MATTONI, bez jejichž podpory by nebylo možné akci uspořádat v takovém rozsahu. Projekt Hřeje mě pohyb opět ukázal, že sport má obrovskou sílu spojovat lidi napříč generacemi i hranicemi – a že i malý krok může mít velký význam. V duchu motta Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy „Měníme svět pohybem“ se stovky účastníků spojily pro dobrou věc a svým nasazením pomohly těm, kteří to nejvíce potřebují. 


Fotogalerie Vladimír Šigut


Fotogalerie Michael Neumann


A zde se můžete podívat na zpravodajství České televize.

 

Sdílet na: