22. prosince 2022

Využijme oblibu esportu pozitivně

Ve středu 30. listopadu se uskutečnila ve Vlasteneckém sále Karolina konference Pohyb a zdraví. Účastníci konference se shodli na tom, že pohyb má na zdravý vývoj člověka nezpochybnitelně pozitivní vliv a má dopad na jeho fyzickou i psychickou kondici do budoucna, přesto se pohybu v jakékoliv formě dnešní generace dětí vyhýbá.

Na konferenci vystoupil také Miroslav Petr, děkan FTVS UK, s tématem "Možnosti řešení adherence k pohybové aktivitě u dětí a mládeže". Mezi negativní patologické jevy současnosti patří i závislost dětí a dospívajících na informačních a komunikačních technologiích, a na virtuálním světě včetně hraní videoher. Videoherní průmysl neskutečně roste a s ním i popularita esportu. Je to trend, který nelze zastavit a nelze proti tomu bojovat.

Na FTVS jsme se rozhodli naopak popularity esportu využít a propojit gaming s pohybovou aktivitou. V červnu letošního roku jsme uspořádali Esport Battle a Fitness Challenge se zástupci Staffordshire University London. „Dopoledne jsme poměřili virtuální síly ve dvou videohrách a odpoledne se soutěžilo v osmi pohybových aktivitách na atletickém oválu. Tam se najednou ti „gameři“ začali zamýšlet nad svou fyzičkou a slíbili, že budou více trénovat, a příště budou lépe připraveni, klidně i na víc pohybových aktivit,“ odhalil zajímavý poznatek děkan FTVS UK Miroslav Petr.

Proto se chceme na propojení esportu a reálné fyzické aktivity ještě více zaměřit. Jako první veřejná vysoká škola v ČR jsme založili svoje esportovní oddělení, jehož cílem je naučit hráče správným návykům, které zlepší nejen jejich herní dovednosti, ale zejména i celkové fyzické a psychické zdraví. V příštím roce také na FTVS vznikne moderní esportová učebna.

Více o průběhu konference se dozvíte na UK FORUM.