• Aktuality

Aktuality

13. ledna 2023

Akademické mistrovství ČR v halové atletice

Prvním z akademických mistrovství České republiky v roce 2023 bylo již tradičně lednové akademické mistrovství v halové atletice. Pořadatel závodů, Katedra atletiky, sportů a pobytu v přírodě FTVS UK, přivítal v pondělí 9. ledna v hale na Strahově 231 studentů z 36 škol.

Soutěž družstev byla tradičně vyrovnaná. V celkovém pořadí jednoznačně dominovalo ČVUT. Naše fakulta sice ČZU těsně podlehla, ale můžeme se radovat z bronzové medaile, kterou jsme uhájili o pouhý jeden bod před MU Brno.  Bronzovou medaili jsme také získali v samostatných kategorií družstev žen i mužů.

Jak jsme závodili

Barvy FTVS hájilo 11 studentů a 10 studentek. Ve vyrovnaném závodu v běhu na 400 m získal titul Akademický mistr ČR student FTVS oboru Trenér David Bix výkonem 48,99 s, když o pouhou 0,01 s porazil svého ,,reprezentačního“ kolegu z oboru Aplikované sportovní vědy Erika Jelínka. Erik Jelínekk osobnímu rekordu v běhu na 400 m, přidal i výrazné zlepšení v nejkratším sprintu, kde za čas 7,00 s bral bronz.

Erik Jelínek, student FTVS UK

Ve skoku o tyči obsadil výkonem 470 cm 3. místo Jan Švec, studující na FTVS obor Tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání. Ve skoku o tyči testoval svoji formu juniorský mistr světa v desetiboji, student oboru Trenér František Doubek. Františkovy výkony bedlivě sledovali i jeho trenéři Miroslav Rucký a olympijský vítěz z OH v Athénách 2004 Roman Šebrle. V netradičně pojaté soutěži, omezené pouze na 7 pokusů, je Františkův výkon 430 cm dobrý příslibem pro desetiboj.

František Doubek, student FTVS UK
Miroslav Rucký a Roman Šebrle

Přední místa obsadili studenti FTVS v trojskoku. Jen o 4 cm nedosáhl na titul Sivila Siddartha Humberto a za výkon 14,49 m obdržel stříbrnou medaili. Jako třetí se trojskokem dlouhým 14,32 m umístil Kryštof Pospíšil.

Soutěž žen ve skoku vysokém a trojskoku opanovala reprezentantka ČR v atletice, studentka magisterského oboru Učitelství tělesné výchovy pro střední školy Michaela Hrubá. Nad nízkými překážkami kralovala Nicoleta Turnerová. Trať 60 m překážek prolétla v úvodu atletické sezony v čase na hranici osobního maxima, za 8,44 s. Důležitých 7 bodů pro družstvo žen FTVS získala za 4. místo v běhu na 400 m Veronika Petrásková, obor Tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání. V soutěži družstev ještě bodovala Karla Brůhová, studentka oboru Kondiční trenér. Ve vrhu koulí získala 3 body.

Michaela Hrubá, studentka FTVS (v černém)
Veronika Petrásková, studentka FTVS

O titul akademický mistr ČR soutěžili nejen čeští studenti, ale i jejich zahraniční kolegové studující v ČR. Ve skoku dalekém za FTVS UK nastoupil student Erasmu Babtiste Riou z Francie, který ziskem 5 bodů pomohl družstvu FTVS k 3. místu v pořadí družstev.

Fotogalerie

Zajímavé výkony

Svoji formu na akademickém mistrovství testovala i řada reprezentantů v čele s účastníky loňského ME v Mnichově. Lada Vondrová (UHK) zvolila stejný trojboj jako loni 60 m, 400 m, 800 m a odvezla si kompletní sadu medailí zlatou za 400 m, stříbrnou za 800 m a bronz za 60 m. Josef Adámek (ZČU v Plzni) potvrdil ve skoku vysokém roli favorita. Absolventka magisterského studia FTVS, nyní již hájící barvy UJEP Ústí nad Labem, čtvrtkařka Tereza Petržílková, startovala na pro ni netradiční trati 800 m.

Základy vysokoškolského sportu položil František Smotlacha již před první světovou válkou. Od té doby se na sportovištích vystřídalo několik generací posluchačů a posluchaček vysokých škol a sport se za první republiky stal samozřejmou součástí životního stylu většiny akademiků. Letošní atletické akademické mistrovství opět potvrdilo, že sportovní a intelektuální výkony se výborně doplňují. Díky všem, kteří se jich zúčastnili a všem, kteří pomáhali s jejich organizací.