• Aktuality

Aktuality

1. března 2023

Hřeje mě pohyb na pomoc obětem zemětřesení

Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy již tradičně pořádáme sportovně-charitativní akci Hřeje mě pohyb, díky které prostřednictvím pohybu (běhu či chůze) vyjadřujeme podporu různým činům, aktivitám a zároveň lidem, kteří potřebují pomoc. Tentokrát jsme se rozhodli běžet z Prahy do Turecka, které bylo nedávno postiženo ničivým zemětřesením.  V neděli 2. dubna 2023 bude v 11:00 na atletickém oválu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy na pražském Veleslavíně odstartován sportovně-charitativní běh, který povede po trase z Prahy do Ankary směrem k tureckému městu Gaziantep v provincii Malatya, kde se nacházelo jedno z epicenter zemětřesení. To si do začátku března vyžádalo v Turecku a sousední Sýrii téměř 50 tisíc obětí. Proto se chceme spojit a společně přispět při obnově postižených oblastí. 


V mapových aplikacích dělí Prahu a hlavní město Turecka vzdálenost 2 303 kilometrů. To je vzdálenost, kterou bychom společnými silami štafet a jednotlivců chtěli absolvovat a tím vyjádřit úctu obětem a podporu postiženým. Současně chceme vyzvat jednotlivce a organizace, aby přispěli finančními prostředky skrze příslušné sbírky či nadace.  


Kromě samotného běhu bude pro účastníky připraven také doprovodný program, a to jak pro dospělé, tak i pro děti. V případě deštivého počasí budou doprovodné aktivity probíhat v nafukovací hale, která se nachází vedle atletického oválu. Fakulta zve studenty a zaměstnance všech fakult Univerzity Karlovy, ostatních vysokých, středních či základních škol, celé rodiny či zkrátka kohokoliv, kdo má zájem si zaběhat a přispět svými kilometry k uběhnutí trasy Praha-Ankara. Registrace bude zahájena v polovině března. 


Akce Hřeje mě pohyb vznikla jako podpora pohybových aktivit, sportu a integrace různých skupin do většinové společnosti. Hlavním cílem prvního roku bylo vyjádření solidarity s ukrajinským bojem proti ruské agresi.   Na jaře 2022 se běžela vzdálenost mezi Prahou a Kyjevem, tj. 1 264 km. Na podzim 2022 téměř 500 účastníků a účastnic zdolalo 1989 km mezi Kyjevem a Bruselem. Kromě sportovních aktivit v rámci loňského podzimu proběhl také esportový souboj mezi týmem domácí fakulty a týmy z anglického Staffordshire a finské Kajaani.  


Akce se v minulých ročnících zúčastnily také zajímavé osobnosti se vztahem k pohybu a sportu. „Líbí se mi myšlenka POHYB SPOJUJE“, řekla v loňském roce Kateřina Neumannová. „Díky pohybu navazujeme neformální přátelské vztahy, pohyb je nástroj pro bourání bariér – zdravotních, cizojazyčných, ekonomických. Společný pohyb přináší přirozenou diverzitu.“  Celou akci ocenil také český vodní slalomář Tomáš Rak: „Skvělá akce, která jistě přinese další zviditelnění pohybu, loajality a lidství. Tedy motta akce POHYB SPOJUJE. Běhat pro dobrou věc je prostě radost.“ 


Akce je nejen skvělou příležitostí si zasportovat a podpořit postižené ničivým zemětřesením na území Turecka a Sýrie, ale také se potkat s přáteli a novými lidmi, kteří mají stejné zájmy jako vy. Zkrátka POHYB SPOJUJE.  
Sdílet na: