4. května 2023

Olympijská výchova přivítala další významné osobnosti na FTVS

Ve středu 3. května 2023 naši fakultu v rámci předmětu Olympijská výchova poctili svou návštěvou další tři významní hosté. Pozvání přijal Zdeněk Škoda, předseda Českého výboru Pierre de Coubertin, tajemník a místopředseda České olympijské akademie; Alexander Kliment, předseda České olympijské akademie a Barbora Reichová, fotografka a členka České olympijské akademie.

Zdeněk Škoda seznámil studenty s historií a důvodem vzniku Mezinárodní olympijské akademie a důležitými historickým a soudobými konsekvencemi. Na jeho přednášku volně navázal Alexander Kliment. Studentům přiblížil, jak Česká olympijská akademie převádí své myšlenky do praxe. Mezi její hlavní cíle patří propojování historie se současností, koordinace olympijské výchovy, aplikování edukativních projektů do dalších projektů českého olympijského výboru a tvorba manuálů a učebních plánů.

Navíc doporučil několik zajímavých knih a výstav. Nejaktuálnější projekt bude ve Vojenském historickém ústavu, který bude zahájen 18. května 2023 ve spolupráci s Českým rozhlasem nebo projekt Příběhy našich sousedů s koordinací s Post Bellum, učiteli a žáky základních škol.

Barbora Reichová se na setkání zaměřila na fotografie ve sportu. Úvod přednášky byl věnován Karlu Malíři, jednomu z prvních fotografů sportu. Po jeho smrti bylo nalezeno přes 200 000 negativů, které se ČOA rozhodla zrestaurovat. Hlavním tématem byla práce oficiální fotografky českého olympijského týmu, která se zúčastnila šesti olympijských her. Studentům ochotně odpovídala na otázky. Ptali se například jak se ke své vysněné práci dostala, jak probíhá focení olympioniků nebo jak se už nyní připravuje na OH v Paříži 2024.

Děkujeme hostům za inspirativní a poučné setkání.