19. května 2023

Sportovní hry zrakově postižené mládeže 2023 na FTVS

Sportovní hry zrakově postižené mládeže jsou každoroční příležitostí pro děti se zbytky zraku z celé republiky, jak se setkat, společně si zasportovat a zažít něco nevšedního. Nejinak tomu bude i letos, kdy se sejde téměř stovka dětí ze šesti speciálních základních škol z celé ČR. Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze spolu změří síly v několika běžných, ale i naprosto unikátních sportovních disciplínách.

Zahájení sportovních her proběhne v úterý 23. května v 8:30 na atletickém oválu FTVS slavnostním pochodem všech mladých sportovců a jejich trasérů. Zahájení se kromě děkana Miroslava Petra zúčastní také dva paralympionici světové úrovně – zrakově postižená lyžařka Anna Pešková (Kulíšková) a cyklista Michal Stark, kteří dosáhli vynikajících sportovních úspěchů navzdory svým handicapům.

Michal Stark je nejdéle závodícím paralympijským cyklistou a držitelem 23 světových medailí, včetně medaile z olympiády v Sydney v roce 2000. Anna Pešková je mistryně světa v super G z roku 2011 a držitelka několika olympijských medailí z olympiád 2006 a 2010.

V průběhu celého týdne (úterý až čtvrtek) se bude soutěžit v atletických disciplínách jako je například běh na 60 m a 600 m, skok daleký a hod míčkem, ale také v plaveckých disciplínách, které budou probíhat v Tyršově domě na Malé Straně. Mimo to se děti utkají ještě ve dvou sportech, které jsou určeny přímo nevidomým a slabozrakým, respektive, používání zraku při nich není dovoleno – a to sice goalball a showdown.

Goalball je kolektivní míčový sport pro dvě tříčlenná družstva, přičemž uvnitř míče jsou rolničky a hráči používají sluch k určení pozice míče na hřišti. Showdown je sport pro dva nebo čtyři hráče a často je nazýván aplikovaným stolním tenisem pro nevidomé a zrakově postižené. Hraje se s míčem, ve kterém chrastí olověné kuličky, a ten se posílá po hrací desce podlouhlou dřevěnou nebo laminátovou pálkou. Při obou sportech mají hráči zakryté oči maskou, aby byly podmínky pro všechny vyrovnané.

Tato tradiční celonárodní soutěž, při jejíž organizaci se střídají specializované ZŠ z celé republiky, ukáže sportovní dovednosti, obrovský elán a úsilí žáků se zrakovým postižením. Hlavním pořadatelem letošních her je ZŠ Zrak v Praze 2, jejímž zřizovatelem je Hlavní město Praha, a čestným partnerem Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Záštitu nad akcí převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy, Lenka Němcová.

Poděkování za podporu her patří organizacím Nadace Leontinka, Nadační Fond Českého rozhlasu Světluška, VZP ČR a společnostem Spektrasol, Wiki hračky, Mattoni, Coca – Cola, Mozaik, ATS Praha, KPMG, Stavební spořitelna ČS Buřinka a Balance Club Brumlovka, které poskytly drobné dárky pro děti i dílčí finanční podporu.