26. května 2023

Slabozraké a nevidomé děti z celé ČR si užily spotovní týden v Praze

Čtyři dny plné sportu prožily slabozraké a nevidomé děti z celé ČR tento týden na FTVS, kde se setkaly při konání každoročních Sportovních her pro zrakově postiženou mládež. Od pondělí 22. 5. do čtvrtka 25. 5. se utkaly v celé řadě sportovních disciplín, které jim umožnily změřit síly a otestovat svoji sportovní zdatnost a vytrvalost navzdory zdravotnímu handicapu.

Sportovní hry zrakově postižené mládeže 2023 na FTVS, foto: Adéla Veselá

Více než 60 žáků speciálních základních škol pro slabozraké děti z Prahy, Opavy, Brna, Plzně a integrovaných základních škol v Liberci spolu se svými trenéry, traséry a doprovodem se zúčastnilo již 26. ročníku sportovních her. O bezproblémovou organizaci se letos postarala Základní škola pro žáky s poruchami zraku sídlící na pražském náměstí Míru. Děti soutěžily v běhu na 60 a 600 m, skoku do dálky, hodu kriketovým míčkem, plavání a ve dvou speciálních sportech pro nevidomé – goalballu a showdownu.

S hladkým průběhem her pomohli také studenti FTVS oboru atletika, kteří asistovali u atletických závodů konajících se na oválu na Veleslavíně a zároveň při závodu na 600 metrů běželi jako traséři nevidomých a slabozrakých závodníků kategorie B1 a B2. Soutěže v plavání probíhaly v Tyršově domě na Malé Straně, kde s organizací her pomáhali a na jejich průběh dohlíželi starší zrakově postižení plavci spolu s hlavním trenérem.

Podle slov Martiny Malotové, ředitelky organizující ZŠ Zrak, se jedná o sportovní akci roku pro žáky speciálních základních škol a letošní akci hodnotí jako velice vydařenou. A to nejen díky skvělým sportovním výkonům závodníků. „Naprosto úžasná atmosféra, děti i dospěláci jsou skvělí, mají můj obrovský obdiv! Děti si užívají sportovního klání a dospělí sdílí s nimi jejich úspěchy. Klobouk dolů před jejich obětavostí a každodenní pomocí našim žákům,“ říká ředitelka Malotová a dodává: „Celkový průběh her hodnotíme jako vynikající. Jediným úskalím byl úterní déšť, který byl náhlý a opravdu vydatný.

V průběhu her nebyla nouze ani o úsměvné historky, jako například když si po plaveckých soutěžích jeden ze závodníků ve sprše spletl šampon s opalovacím krémem a tím pobavil celý tým. „A věřte tomu, že krém jde z vlasů velmi těžko,“ říká Malotová se smíchem. Došlo i na karamboly s dobrým koncem. Závodník z týmu Opavy měl při startu na 600 m kolizi, když mu jiný závodník nechtěně přišlápl tenisku a vyzul mu jí. Závodník se nevzdal, botu si obul a bojoval dále. S časem 02:28:78 se umístil na čtvrtém místě a sportovní komise mu za jeho vytrvalost udělila cenu FairPlay.

Slavnostní zakončení her proběhlo ve čtvrtek večer na řece Vltavě na palubě parníku, kde bylo vyhlášeno vítězné družstvo. Trofej za nejlepší výkony si letos odnesla pořádající ZŠ Zrak z Prahy.

Kromě Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a Magistrátu hlavního města Prahy patří poděkování i dalším organizacím, které poskytly finanční podporu či drobné dárky: Nadační Fond Českého rozhlasu Světluška, Nadace Leontinka, VZP ČR, Spektrasol, Wiki hračky, Mattoni, Mozaik, ATS Praha, KPMG, Stavební spořitelna ČS Buřinka a Balance Club Brumlovka.