• Aktuality

Aktuality

16. srpna 2024

Máme za sebou inkluzivní sportovní dětské léto

Ve dnech 5. - 9. 8. 2024 proběhl na naší fakultě sedmý ročník příměstského sportovního tábora pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) a jejich sourozence. Letos se tábora účastnilo rekordních 33 dětí, mezi nimiž byly děti s tělesným, intelektovým, zrakovým či sluchovým postižením, ale také s chronickým onemocněním.



Každý den probíhal pod vedením zkušených vedoucích pestrý program od 8.30 do 16.30 hodin, sestávající pohybových lekcí, ale i hudebních a výtvarných činností. Celotáborová hra byla v letošním roce inspirovaná starými řeckými bájemi. Děti byly rozdělené do tří týmů, které tvořily posádky lodí pojmenovaných Veritas, Caritas a Humanitas a za doprovodu svých vedoucích, bohyní Niké, Hébé, Afrodity, Hestie, Artemis a Deméter měly za úkol přeplout Středozemní moře, překonat výzvy a překážky v podobě setkání se starověkými mýtickými postavami, zvládnout různé dovednosti, a nakonec dorazit až k hoře Olymp, kde se konaly velkolepé hry, označené jako para-o-lympijské.



Celý tábor i jeho vyvrcholení v podobě para-o-lympijských her dává dětem se speciálními potřebami i jejich vrstevníkům příležitost aktivně se zapojit do široké škály pohybových aktivit – například do atletiky, basketbalu, cyklistiky, lukostřelby, stolního tenisu, minigolfu, boccii, ale i do psychomotorických her a zdravotní tělesné výchovy, které jsou přizpůsobeny jejich potřebám. Do letošního ročníku byly zařazeny i náročnější aktivity v podobě kanoistiky na blízké vodní nádrži Džbán a poprvé také lezení na umělé stěně ve Sportcentru Evropská, které byly pro děti mimořádným zážitkem. Široká škála pohybových aktivit nejenže podporuje pohybový vývoj dětí, tedy jejich zdatnost a motorické dovednosti, ale také přispívá k celkové radosti z pohybu, posiluje sociální vazby mezi všemi účastníky a motivuje k dalšímu zapojení v pohybových kroužcích a vyhledávání pohybu. Program se tak mnohdy stává inspirací pro děti i rodiče k dalším možnostem pohybových aktivit v kontextu zdravého životního stylu.


Kromě pohybových lekcí jsou na táboře každý den kolem poledne zařazeny výtvarná dílna, muzikoterapie a čas na společné čtení (letos se zaměřením na staré řecké báje). Děti mají v tomto čase nejen možnost odpočinout si od fyzických aktivit a nabrat síly pro odpolední program, ale také dále rozvíjet svůj osobní kreativní potenciál. I tyto činnosti tvoří důležitou součást tábora, který má za cíl nabízet bezpečné a inkluzivní prostředí, kde si děti mohou užít různé sportovní a zábavné činnosti, podporující jejich sebevědomí a sociální integraci.



Jako každý rok byl program tábora i letos zpestřen o externí hosty. V pondělí odpoledne navštívili tábor výjezdoví hasiči ze stanice na Petřinách, aby dětem ukázali zásahové vozidlo a demonstraci techniky a předali základní informace z oblasti protipožární prevence. V pátek pak proběhlo sportovní dopoledne ve spolupráci s Českým paralympijským výborem inspirované starořeckou olympiádou. Ta byla slavnostně zahájena olympskými bohyněmi Herou, Pallas Athénou a Persefonou, které ocenily, že všichni malí námořníci zdárně zvládli táborový program a dorazili na hry. Odměnou jim bylo setkání s pravými sportovními hrdiny. Tři úspěšní čeští paralympionici Jiří Suchánek, Miroslav Šperk a Jan Haták spolu s kolegy z Českého paralympijského výboru děti provázeli na sportovních stanovištích (atletika, stolní tenis, boccia, cyklistika a lukostřelba) a umožnili nejen poměřit si síly, ale také se dozvědět víc o zapojení do soutěžního para sportu. Hry vyvrcholily slavnostním vyhlášením, kde děti předvedly společnou táborovou hymnu, pokřiky jednotlivých týmů a byly oceněné za své výkony.



Na akci se každoročně v rámci své praxe zapojují studenti oboru Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami, aby si osvojili principy asistence a zejména adaptace jednotlivých činností pro děti s různými typy speciálních potřeb. Tábor tak umožňuje sdílení, získávání a rozvoj důležitých profesních dovedností pro budoucí uplatnění v roli konzultantů aplikovaných pohybových aktivit (APA), učitelů tělesné výchovy na speciálních školách, pedagogických i osobních asistentů, trenérů v oblasti para sportu aj. Tábor rovněž umožňuje tvorbu metodik pro další rozvoj v oblasti APA a rovněž rozvoj spolupráce s jednotlivci i organizacemi.


Velké poděkování patří VSK FTVS Praha za záštitu, Českému paralympijskému výboru za spoluorganizaci Dětské para-o-lympiády, Magistrátu hlavního města Prahy za finanční podporu prostřednictvím grantu, Raiffeisenbank za materiální odměny dětem, plovárně Baden Baden Džbán a Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha za umožnění vodáckého programu, Sport centru Evropská za bezplatné užití horolezecké stěny, HZS hl. města Prahy za interaktivní odpoledne a obchodu Falon za grafické služby.






Sdílet na: