30. října 2019

prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc.

Medaile Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství)

Prezident Miloš Zeman udělil 42 osobnostem státní vyznamenání. Medaile Za zásluhy dostalo 27 osobností, např. sportovci, umělci, vědci, lékaři, podnikatelé i politici. Za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství byl oceněn prof. MUDr. Antonín Doležal, DrSc.

Patří k největším českým porodníkům 20. století a je autorem mnoha odborných publikací. Šest desítek let pracoval v pražské porodnici u Apolináře, kde vedl porodnické oddělení. V 60. letech minulého století se zasloužil např. o zřízení samostatného klinického centra pro léčbu nedonošených dětí. Ve spolupráci s docentkou Tittelbachovou založil nový obor „antropologie mateřství“. Nyní působí na FTVS UK, katedře anatomie a biomechaniky.

Blahopřejeme k významnému ocenění Vaší celoživotní profesní, vědecké, odborné i pedagogické práce.