David Svoboda

David Svoboda (*1985)


Moderní pětibojař, olympijský vítěz z londýnských her 2012 a mistr Evropy pro rok 2010, člen ASC Dukla Praha. V současnosti (podzim 2012) dokončuje bakalářské studium TVS na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a v případě úspěchu bude pokračovat na navazujícím magisterském studiu, kam byl úspěšně, i přes přípravu na OH, přijat. K jeho zálibám patří i historie moderního pětiboje ve, což je tématem jeho bakalářské práce.


David Svoboda pochází z dvojčat, jeho bratr Tomáš Svoboda je nejen poměrně úspěšným triatlonistou, ale rovněž absolventem UK FTVS v roce 2011. Nejen v rodině, ale i v moderním pětiboji, je určitou tradicí studium na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Trenérem Davida je Jakub Kučera rovněž absolvent fakulty, stejně jako nedávný nejlepší pětibojař Libor Capaliny či Alexandra Kalinovská – Kučerová, oba se nyní věnují přípravě pětibojařské mládeže. Mezi nedávné absolventy dokonce postgraduálního studia pak patří úspěšná reprezentanta Sylvie Černá působící v Armádním sportovním centru. Kromě Davida nyní studuje fakultu i Natálie Dianová, nejlepší česká žena v roce 2012, Michal Michalík (2x šestý na OH 2004 a 2008). Pro studium managementu sportu se pak rozhodla Lucie Grolichová (účast na OH 2008) a a nadějný junior Jan Kuf .O budoucí výsledky pětibojařů se tak snad nemusíme obávat.


Největší problémy v průběhu studia měl David se svou odpovědností. Je zvyklý stejně jako řada sportovců být na soutěž perfektně připraven a to se mu na zkoušky a zápočty nedařilo vždy dle jeho představ. Nechtěl se vymlouvat na trénink a přípravu, chtěl jako ve sportu uspět.


Davidovi se i přes olympijský úspěch a řadu povinností podařilo úspěšně projít studiem v kombinované formě a opět ukazuje, že při podpoře rodiny i tréninkové skupiny lze skloubit studium oboru Tělesná výchova a sport se sportovní kariérou včetně řady kurzů, které zasahují do přípravy sportovce.


Do přípravy moderních pětibojařů kromě výše uvedeného týmu zasahují i dva současní učitelé UK FTVS a to Eva Prokešová z katedry tělovýchovného lékařství a zdravotní tělesné výchovy jako trenérka šermu (sama je mistryní ČR) a Lenka Kovářová jako kondiční trenér a asistentka trenéra reprezentace ČR.


Sportovní kariéra


David Svoboda se zatím zapsal do historie obou OH (2008 i 2012), na kterých startoval. Nicméně přestože ho média neoznačoval před OH v Londýně za medailové naděje, jeho předchozí výsledky tomu více nasvědčovaly.


Již jako junior získal první dospělou medaili v roce 2005 na Mistrovství světa jako člen české štafety, která získala bronz. V roce 2006 se stal juniorským mistrem světa. V individuálním závodě mezi dospělými na mistrovství světa 2007 skončil na osmém místě a stříbrný byl v týmové soutěži. V roce 2008 překonal světový rekord v moderním pětiboji v klasickém formátu ziskem 5 896 bodů. Na mistrovství světa 2008 v Budapešti již obsadil druhé místo. V roce 2009 stejný úspěch zopakoval a opět se stal vicemistrem světa mezi jednotlivci a získal zlato v závodě štafet. V roce 2010 se stal mistrem Evropy. V roce 2011 vedl světový žebříček moderních pětibojařů.


Na Letních olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu byl považován za jednoho z favoritů, první disciplínu (střelbu) vyhrál ve světovém rekordu, dobře plaval i šermoval, po třech disciplínách byl na stříbrné pozici. Přišel dnes již legendární pád z koně a konec nadějí a Svoboda nakonec skončil ve třetí desítce.


Vše si vynahradil na následující olympiádě v roce 2012 v Londýně, kde získal zlatou medaili. Základ úspěchu položil výborný výkon v úvodním šermu, s bilancí 26 výher a 9 porážek. Po plavání klesl na druhé místo, v parkuru s koněm Fellow van T uspěl a vrátil se do vedení. Do závěrečné kombinace střelby a běhu vybíhal na vedoucí pozici s jednosekundovým náskokem a nakonec zvítězil v novém olympijském rekordu 5 928 bodů. Získal tak první českou zlatou olympijskou medaili v moderním pětiboji. Předchozí medaili, bronzovou, získal v roce 2004 na hrách v Aténách Libor Capalini.


Poslední změna: 24. leden 2018 12:56 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy

José Martího 269/31

162 52 - Praha 6 - Veleslavín

Česká republika


IČO: 00216208

DIČ: CZ00216208

Identifikátor datové schránky: piyj9b4

Bankovní spojení: 0085332011/0100


Fakturační údaje


Telefon:

+420 220 171 111

nebo:

+420 220 172 000


Aktuální seznam zaměstnanců UK FTVS