Informace a doporučení pro uchazeče a studenty DS


Studijní program: Kinantropologie (SIMS kód: P1014D280004)

Platnost akreditace: od 25. 11. 2020 do 25. 11. 2030

Zahájení studijního programu u prvních ročníků: 1. 10. 2021


Za obsahovou náplň, průběh i kontrolu studia v doktorských studijních programech je zodpovědná oborová rady kinantropologie (OR KN).


1. Uchazeč

2. Průběh studia

3. Povinnosti a doporučení pro vypracování ISP v kinantropologii

4. Projekt disertační práce

5. Činnost na školícím pracovišti

6. Hodnocení ISP a pokroku v realizaci doktorské práce

7. Státní doktorská zkouška

8. Obhajoba disertační práce

9. Časté dotazy / FAQ


1. Uchazeč


Uchazeč o doktorské studium by měl dlouhodobě projevovat zájem o vědecko-tvůrčí činnost a inklinovat k některému z výzkumných témat realizovaných na UK FTVS. Tento zájem vhodně prezentují účasti na konferencích, odborné publikační výstupy (nad rámec závěrečných prací), absolvovaná stáž na výzkumném pracovišti či aktivní spolupráce s některým fakultním pracovištěm. Přihlášku do doktorského studia uchazeč podává spolu se všemi povinnými přílohami v souladu s podmínkami pro přijímací řízení do doktorských studijních programů uskutečňovaných na UK FTVS, které jsou každoročně schvalovány Rektorátem Univerzity Karlovy (RUK) a vyvěšovány v období podzimu na webových stránkách UK FTVS.

Uchazeč spolu s přihláškou a dalšími povinnými přílohami předkládá anotaci výzkumného projektu. Anotaci výzkumného projektu vypracuje uchazeč ve spolupráci s potenciálním školitelem. Aktuální seznam školitelů je k nahlédnutí zde (použijte filtr SP pro zobrazení školitelů v Kinantropologie 5KIN a Kinantropologie 5KINA). Uchazeč se musí rozhodnout, zda se přihlásí do prezenční nebo kombinované formy studia.

Výběr potencionálního školitele je možné konzultovat na vědeckém oddělení, či s předsedou OR KN nebo vedoucím školitelského pracoviště. O jmenování školitelem po přijetí uchazeče rozhoduje na návrh OR KN děkan.

Posouzení vhodnosti uchazeče pro přijetí do doktorského studia se každoročně ověřuje v termínu měsíce června přijímacím pohovorem.  O přijetí uchazeče rozhoduje děkan na základě doporučení  komise určené pro přijímací řízení do DS.


2. Průběh studia


Povinnosti doktoranda vycházejí z vnitřních předpisů UK, vnitřních předpisů UK FTVS, z opatření rektora a děkanky, akreditace SP a zejména z usnesení oborových rad uvedených v zápisech z jejich jednání.

Do 30. listopadu má každý doktorand prvního ročníku za povinnost vypracovat a mít odsouhlasený školitelem individuální studijní plán (ISP), který definuje plán předmětů, zahraniční stáž, pedagogickou a podpůrně pedagogicko-vědeckou činnost (podle opatření děkanky č. 14/2021), publikační činnost nebo jinou prezentaci výsledků tvůrčí činnosti (konference apod.) včetně rozpisu povinností do jednotlivých ročníků studia. Vypracovaný ISP je nutné do uvedeného data vložit do SIS.

Předměty musí být splněny nejpozději do konce 2. ročníku, doktorská zkouška do poloviny 3. ročníku a obhajoba disertační práce proběhne do konce 4. ročníku. Je možné provést pouze dvě změny u volitelných předmětů zařazených do ISP a to na základě žádosti studenta projednané a schválené OR KN. Nezbytnou součástí žádosti je vyjádření a podpis školitele. Standardní doba studia je pro oba SP v obou uskutečňovaných formách (prezenční / kombinovaná) 4 roky.

ISP včetně projektu disertace posuzuje a schvaluje OR KN (v případě jeho neschválení je doktorand povinen v určeném termínu ISP přepracovat a znovu předložit k posouzení). Jestliže doktorand nepředloží ve stanovených termínech ISP, je za jeho vypracování a předložení zodpovědný školitel. V takovém případě je doktorand povinen plnit požadavky v takto zpracovaném ISP stanovené školitelem.

Nesplnění vybraných předmětů uvedených v ISP ve stanovených termínech je pokládáno za nesplnění studijních povinností a vede k návrhu OR KN na ukončení studia. Splnění předmětu/ů v jiném termínu, je možné,pouze pokud student  se svým školitelem předloží v dostatečném časovém předstihu žádost o změnu ISP a tato změna v ISP je před původním termínem plnění předmětu odsouhlasena Oborovou radou FTVS UK.



3. Povinnosti a doporučení pro vypracování ISP ve studijním programu kinantropologie:


Povinné předměty

· Academic Writing in English PDSK101

· Podání grantu a vědecká mobilita PDSK115 (I. roč )

· Systematická rešerše a metanalýza PDSK114 (I. roč)

· Výzkum v kinantropologii a metodologie PDSK001 (I. roč)

Povinně-volitelné předměty

· Oborový základ biomedicínské kinantropologie PDSK116

· Oborový základ společenskovědní kinantropologie PDSK117

- student si volí jeden předmět dle svého zaměření projektu disertace

Volitelné předměty

dle nabídky interních předmětů pro doktorandy nebo externích kurzů a seminářů

Celkový počet předmětů nutných ke splnění

5 (4 povinné, 1 povinně-volitelný)


- počet a skladba volitelných předmětů je zcela na uvážení doktoranda a doporučení školitele,

- OR KN obecně doporučuje zařazení min. 3 volitelných předmětů, které tematicky odpovídají projektu disertace

Nejzazší termín pro splnění všech vybraných předmětů

do konce 2. ročníku

Nejzazší termín pro splnění doktorské zkoušky (PDSK600)

do poloviny 3. ročníku

Nejzazší termín pro obhajobu disertační práce (kód PDSK601)

do konce 4. ročníku



Zahraniční stáž (PDSK800)

v minimální délce trvání 3 měsíce (lze sčítat i více krátkodobých stáží), realizace do konce 3. ročníku

     

- pro prezenční formu povinná

- pro kombinovanou formu doporučená

Aktivní účast na konferenci v ČR (kód PDSK106)

minimálně jedna aktivní účast do konce 2. ročníku

Aktivní účast na konferenci v zahraničí (kód PDSK107)

minimálně jedna aktivní účast do konce 3. ročníku

Schválení a projednání projektu katedrou

(kód PDSK108)

splnění této povinnosti je podmíněno předložením kopie ze schůze pracoviště/katedry, pod které doktorand patří

Schválení etické komise

(kód PDSK109)

pokud  to charakter projektu disertace vyžaduje

Studijně-vědecká činnost (kód PDSK102)

V souladu s opatřením děkanky č. 14/2021.

Podání projektu (grantové přihlášky) např. GAUK, GAČR – juniorský apod. (kód PDSK103)

je povinností podat alespoň jednu grantovou přihlášku v průběhu studia, nejzazší termín je do konce 1. ročníku. Výjimkou je pouze pozdější nástup do DS v případě zahraničních studentů, kterým v řádném zahájení studia brání zjevné důvody – vydání víza apod.

Publikační výstup – článek v časopise s IF

Jimp **


Student řešící disertaci na biomedicínské téma nebo na téma opírající se o biomedicínské metody (podobory biomedicínské kinantropologie) má povinnost publikovat minimálně dva výstupy Jimp* (minimálně u jednoho z nich musí být uveden jako hlavní nebo korespondenční autor) a dále kterýkoli jeden výstup z následujících: Jimp*, Jsc*, Jost*, B*, C*. Do ISP uvádí kód PDSK104.

Student řešící disertaci na společenskovědní téma (podobory společensko-vědní kinantropologie) má povinnost publikovat minimálně jeden výstup Jimp (musí být uveden jako hlavní autor autor) a dále kterékoli dva výstupy z následujících: Jimp*, Jsc*, Jost*, B*, C*. Minimálně u jednoho z nich musí být uveden jako korespondenční autor. Do ISP uvádí kód PDSK105.

Publikační výstup – článek v časopise z databáze Scopus

JSC  **

Publikační výstup – článek v recenzovaném časopise vydávaném v ČR nebo v zahraničí

Jost **

- u tohoto výstupu se nepředpokládají více než 3 autoři

Publikační výstup – odborná kniha

B **

- u tohoto výstupu se nepředpokládají více než 3 autoři

Publikační výstup – kapitola v odborné knize

C **

- u tohoto výstupu se nepředpokládají více než 3 autoři


* Volitelné předměty (kurzy) si student musí vybrat z nabídky interních předmětů pro SP kinantropologie nebo z nabídky jiných pracovišť. Předměty musí tematicky odpovídat zaměření projektu disertace.

** Podle definice Metodiky hodnocení výzkumných organizací a programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací schválené usnesením vlády dne 8. února 2017 č. 107, zde

Za uznatelný publikační výstup je považováno autorství výlučně s afiliací k UK FTVS!

Publikované odborné články v recenzovaných časopisech mohou být formou systematické rešerše, literární rešerše nebo formou originálního článku na téma přímo související s řešením doktorské práce. Jako plnohodnotný recenzovaný článek není považován publikovaný dopis editorovi nebo rozšířený abstrakt ve sborníku z konferencí. Publikační činnost se realizuje přednostně v renomovaných oborových časopisech zařazených na WOS pod kategorii Sport Sciences (případně pod další oborově přiléhavé kategorie jako např. Hospitality, leisure, sport & tourism, Rehabilitation, Education & Educational research apod.).

Doktorand se při zahájení studia může rozhodnout pro možnost odevzdání disertační práce ve formě souborů prací, pokud to charakter zkoumaného tématu dovoluje (tato informace musí být zapsána v ISP). V takovém případě se musí jednat o komentovaný soubor minimálně čtyř výstupů Jimp* publikovaných v preferovaných WOS kategoriích viz výše.


4. Projekt disertační práce


Nedílnou součástí předloženého ISP je projekt disertace, který vychází z anotace výzkumného projektu předkládaného k přijímacím zkouškám. Projekt disertace by měl obsahovat následující body:

- Formulování problému a vymezení tématu

- Přehled literatury – rešerši

- Cíle práce, výzkumné otázky, případně výzkumné hypotézy

- Metodologie

o Výzkumný soubor (zdroj dat)

o Výzkumné metody pro sběr dat

o Organizace sběru dat

o Zpracování dat

- Předpokládané využití výsledků

- Časový harmonogram

- Případně spolupráce, zdroje financování, potřebnost souhlasu etická komise

- Použitá literatura – reference


ISP a projekt disertace musí být předložen k projednání na poradě školícího pracoviště.

Po schválení na katedře student vkládá ISP a projekt disertace do SIS.

Termín vložení do SIS je 30. listopadu probíhajícího akademického roku!


5. Činnost na školícím pracovišti


Všechny povinnosti doktoranda jsou obsaženy v ISP. Předpokládá se, že doktorand je plnohodnotným členem pracoviště – katedry. Kromě toho, že studuje a pracuje na svém výzkumném projektu, prezentuje výsledky své tvůrčí činnosti a podílí se na výzkumných projektech svého školitele i pracoviště, účastní se porad, seminářů a je-li ošetřeno pracovně-právním vztahem mezi doktorandem a FTVS, podílí se na vedení výuky.  Povinný objem hodin na každý akademický rok, které doktorand musí věnovat studijně-vědecké činnosti jak v prezenční, tak kombinované formě je upraven opatřením děkanky č. 14/2021.


6. Hodnocení ISP a pokroku v realizaci doktorské práce


Hodnocení probíhá vždy 2x ročně: na podzim každého akademického roku a před začátkem letního semestru akademického roku. Termín pro odevzdání splněných studijních povinností a komentářů, které doktorand vkládá do SISu  je každoročně vyvěšován a rozesílán. Nedodržení termínu odevzdání je hodnoceno jako nesplnění studijních povinností a studentovi je studium ukončeno. Nad rámce každoročního hodnocení se OR KN může rozhodnout pro hodnocení kdykoli během akademického roku v souladu s čl. 10 odst. 8 Studijního a zkušebního řádu UK.


7. Státní doktorská zkouška


Organizace státní doktorské zkoušky se řídí čl. 11 Studijního a zkušebního řádu UK a dále čl. 23 Pravidly pro organizaci studia na UK FTVS.

Na doktorskou zkoušku se student přihlašuje po splnění všech předmětů uvedených v individuálním studijním plánu, přičemž nejzazším termínem pro splnění doktorské zkoušky je polovina 3. ročníku. V první části doktorské zkoušky student prezentuje pokrok v řešení doktorské práce, její dílčí výsledky včetně dosažených výstupů. V druhé části zkoušky je student dotazován obvykle všemi členy komise na specifické otázky ověřující teoretické znalosti dle vlastního zaměření buď z biomedicínské, nebo společensko-vědní kinantropologie. Konkrétní otázky členů komise jsou orientovány specificky k tématu doktorské práce a z jednotlivých okruhů a témat, v rámci nichž student absolvoval předměty ve svém individuálním studijním plánu. Cílem je prověřit teoretickou připravenost a vědecký způsob myšlení studenta v relativně úzce specializované oblasti. Student tak prokazuje schopnost postihnout podstatu svého řešeného problému včetně schopnosti navrhovat vlastní způsoby řešení vědecko-výzkumných otázek. Součástí doktorské zkoušky je vždy prověření metodologických znalostí v oboru kinantropologie.


8. Obhajoba disertační práce


Obhajoba disertační práce se řídí čl. 11 Studijního a zkušebního řádu UK a dále je upravena čl. 4 a 5 Pravidel pro organizaci studia na UK FTVS.


9. Časté dotazy / FAQ


a) Jaký je rozdíl mezi prezenční a kombinovanou formou doktorského studia?


V obou případech se uchazeč stává studentem a tudíž i členem akademické obce se všemi právy a povinnostmi. V obou formách studia je tzv. standardní doba studia 4 roky a maximální doba studia 8 let. Zásadní rozdíl je v tom, že podobně jako v pregraduálním studiu, je od studenta v prezenční formě doktorského studia očekávána větší participace na činnostech školícího pracoviště, která dotyčnému neumožnuje souběžné zaměstnání (nebo souběžné zaměstnání na plný úvazek). Z tohoto důvodu náleží studentovi v prezenční formě stipendium, které je na úrovni Univerzity upraveno Stipendijním řádem UK a dále opatřením děkanky č. 8/2018. Modelovým studentem kombinované formy je osoba působící v oboru, která má díky své praxi přístup k datům, má stanovenou vědeckou otázku, kterou chce ověřit a spolu s tím hledá příležitost k odborně-vědeckému růstu. Další rozdíly mezi prezenční a kombinovanou formou doktorského studia jsou upraveny oborovými radami např. ve věci povinné zahraniční stáže (u kombinované formy není vyžadována).


b) Nepodařilo se mi splnit předmět v původně uvedeném termínu, předmět není vypsán a potřeboval bych jej vyměnit za jiný. Potřebuji časově přesunout zahraniční stáž. Jsou možné takovéto změny v ISP?


Ano a podobné změny jsou možné, avšak o jejich umožnění / neumožnění rozhoduje příslušná oborová rada. Je nutné vypracovat žádost na předepsaném formuláři (žádost o změnu studijního plánu), požadovanou změnu popsat, zdůvodnit a nechat stvrdit podpisem školitele. Žádost student dále odevzdává na vědeckém oddělení UK FTVS, po vyjádření oborové rady je o stanovisku písemně vyrozuměn. Obecně ve zdůvodněných případech umožnují oborové rady změnu maximálně dvou předmětů v ISP (žádost o změnu musí být provedena nejpozději konce 3. semestru). Žádosti o změnu konání zahraniční stáže na poslední ročník standardní doby studia (tj. 7. a 8. semestr) oborové rady nevyhovují.


c) Je zahraniční stáž v průběhu doktorského studia v délce trvání 3 měsíce povinná?


Zahraniční stáž je povinná pouze pro studenty prezenční formy doktorského studia a to v délce trvání minimálně 3 měsíce úhrnně. Realizace publikačního výstupu se členy týmu zahraniční instituce, kde stáž byla uskutečněna, je žádoucí a bývá velmi pozitivně hodnocena při obhajobě disertační práce.


d) Lze přejít z prezenční na kombinovanou formu?


Přechod z prezenční na kombinovanou formu studia lze uskutečnit a to v souladu čl. 11 odst. 11 Studijního a zkušebního řádu UK. Na druhou stranu tento postup nelze vnímat jako možnost úniku před povinnostmi uvedenými v ISP. Plnění ISP v obou formách studia, prezenční i kombinované, je nastaveno na standardní dobu studia, tj. 4 roky.


e) Potřebuji přerušit studium, je to možné?


Podmínky přerušení studia jsou popsány ve Studijním a zkušebním řádu UK. Děkan žádosti, s výjimkou případů, kdy jsou dány důvody k ukončení studia, vyhoví. Doba přerušení studia se započítává do maximální doby studia (8 let), pokud přerušení nenastane z důvodů uvedených v odst. 2 písm. a) a c) čl. 6 Studijního a zkušebního řádu UK (těhotenství, rodičovství, porod, péče o dítě na základě rozhodnutí příslušného orgánu nebo vážný zdravotní důvod). V těchto případech se doba přerušení studia nezapočítává do maximální doby studia.







Poslední změna: 19. srpen 2024 13:12 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: