Vítejte u podcastu Příběhy pohybu
Andrea Duchoňová, Jan Fiala a Aleš Vlk si do studia zvou různé osobnosti svázané s pohybem a sportem.
„Povídáme si o tom, co pro lidi pohyb znamená, proč je důležitý, jak se ke sportu dostali a co by se dalo udělat pro to, abychom společně měnili svět pohybem. Někdy vážně, někdy nevážně, ale určitě tím správným směrem.“
Jarda Chum, absolvent Fakulty tělesné výchovy a sportu, parkurista. Čerstvý držitel bronzové medaile z historicky druhého mistrovství světa v japonském Kitakjúšů v disciplíně speedrun. Moc gratulujeme.
Jak se dostane člověk, který vůbec nechtěl jít na vysokou školu a měl osm čtyřek na vysvědčení ke studiu na FTVS? Co ho nejvíce zaujalo a bavilo? Proč začal oceňovat předměty, které mu ze začátku naháněly strach a myslel si, že to jsou nesmysly – antropomotorika, biochemie či anatomie? Jak přenáší zkušenosti ze studií do svého trenérského působení? A je parkour vhodným sportem pro děti?
Na tyto a další otázky se Jardy Chuma v prvním dílu podcastu ptá Aleš Vlk.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Bývalá moderní pětibojařka a absolventka Fakulty tělesné výchovy a sportu Barbora Rajnoch představuje pozici sportovního poradce. "Hlavně se dnes hraje na vizualitu a reflexní prvky, důležitá je velká prodyšnost a lehké materiály", říká Barbora. A v rozhovoru s Alešem Vlkem dále prozradila, co je nejvíce na práci v DECATHLONU baví.
David Mašát a jeho příběh – od korporátu k založení pobočky The Little Gym v Praze. „16 let v korporacích se na mně podepsalo, stres, výhřezy plotýnek, a málem jsem skončil na operaci v Motole“, říká David. „Ale doktor mi řekl, že dokud nevyzkoušíme všechno, včetně změny životního stylu, tak operovat nebudeme. Tak jsem změnil životní styl – cítím, že jsem udělal skvěle“. A o dalších věcech si povídali s Alešem Vlkem.
Poslechněte si náš 22. FTVS podcast, již podruhé s Lenkou Kovářovou, ředitelkou Victorie – Vysokoškolského sportovního centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, a bývalou vrcholovou triatlonistkou. Společně s Alešem Vlkem se ve druhé části jejich společného rozhovoru pobavili o Victorii a jejích cílech. Následně se dotkli tématu současné sportovní situace v profesionálním i neprofesionálním sportu v rámci České republiky.
Dnešní 21. díl podcastu FTVS UK by si měli poslechnout všichni milovníci triatlonu. Aleš Vlk si do multimediálního studia naší fakulty pozval Lenku Kovářovou, ředitelku Victoria – Vysokoškolského sportovní centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a bývalou vrcholovou triatlonistku. První část, jejich povídání, se týkalo hlavně tohoto nádherného sportu. Aleš od Lenky vyzvěděl také to, jaký má vztah ke sportu nyní nebo jestli se jí daří plnit všechny pilíře zdravého životného stylu.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Poslechněte si povídání Aleše Vlka s Ondřejem Andrysem, státním tajemníkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Společně se dotkli tématu, jak se česká populace zajímá o pohyb a mluvili o důležitosti přístupu škol k hodinám tělesné výchovy a celkovému pohybu dětí. Také o tom, jakou roli v tomto směru hraje právě Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Dalším hostem podcastu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy byla, již podruhé, Kateřina Nekolná, sportovní moderátorka, bývalá atletka a absolventka FTVS UK. Aleš Vlk si s ní popovídal o jejím současném vztahu ke sportu. Pohovořili spolu také na téma otužování. Ve druhé části Kateřina zhodnotila pohyb ve společnosti a možné přístupy k jeho podpoře.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Další díl je pro všechny zapálené běžce a milovníky Japonska.
Aleš Vlk si totiž znovu popovídal s Ondřejem Votrubou, výkonným ředitelem Sdružení pro zahraniční investice – AFI, který dlouhé roky působil v Japonsku a má k této zemi velmi blízko. Společně si pohovořili například o tom, jak sportoval během svého pobytu v Japonsku nebo jak se v této zemi přistupuje k běhu a obecně zdravému životnímu stylu.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Poslechněte si druhou část povídání s Janou Havrdovou, prezidentkou České komory fitness, viceprezidentkou Hospodářské komory, moderátorkou a předsedkyní správní rady projektu Aktivní Česko. Společně s Alešem Vlkem si pohovořili o projektu Aktivní Česko a probrali další palčivé otázky jako například proč by se měl člověk hýbat nebo otázku nastavení systému pohybových aktivit v rámci školských zařízení a jejich potencionální rozvoj.
Určitě si tento zajímavý rozhovor nezapomeňte poslechnout!
Pozvání do další epizody fakultního podcastu Příběhy pohybu přijal státní tajemník Ministerstva školství a tělovýchovy Ondřej Andrys. Aleš Vlk si s Ondřejem zajímavě pohovořil a vyslechl jeho příběh o tom, jak se z neaktivního člověka posunul k člověku, který se hýbe minimálně 5x týdně a našel si zálibu v silovém sportu, kterému se momentálně věnuje. Společně také probrali, jaký vliv na něho v současné době pohyb má.
Poslechněte si tento velice inspirativní díl.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
V další epizodě si Aleš Vlk popovídal se šéfem marketingu společnosti KPMG Štěpánem Kačenou. Společně probrali, jaký je zájem marketingových společností o sport a fyzické aktivity. Jak probíhá Štěpánova činnost v rámci atletické přípravky nebo v jakém smyslu vnímá propojení sportu a businessu.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Do čtrnáctého dílu podcastu Příběhy pohybu přijala pozvání lektorka jógy Martina Kopecká. Andrea Duchoňová se ji ptala například na to, jak se Martina dostala k pohybu a proč se našla v právě józe. Martina také prozradila své tipy pro všechny, kteří by chtěli s jógou začít. A jak vidí budoucnost jógy? Vše se dozvíte, když si tento podcast poslechnete.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Další povídání v podcastu Příběhy pohybu, tentokrát opět s Petrou Tyrpeklovou, generální ředitelkou v prémiovém fitness a wellness centru Balance Club Brumlovka. Společně s Alešem Vlkem hovořili o tom, co Balance club Brumlovka vlastně je, pro jaké klienty je zařízení vhodné, jaký je jejich typický zákazník a jaké jsou hlavní přednosti tohoto studia. Kromě toho se také zaobírali palčivým tématem - současná společnost a jejího vztah k pohybu.
Pusťte si další díl!
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Dalším hostem podcastu Příběhy pohybu je David Svoboda, bývalý profesionální moderní pětibojař držitel mnoha sportovních úspěchů, mimo jiné i zlaté olympijské medaile z Londýna 2012 Jan Fiala si s ním pohovořil o moderním pětiboji, o tom, jak se k němu David dostal nebo jakou má nejraději disciplínu. Společně také mluvili o trénování Davidových svěřenců nebo o blížící se olympiádě.
Určitě si nenechte ujít tuto velice zajímavost epizodu!
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Prvním hostem podcastu PŘÍBĚHY POHYBU byla Michaela Šebelová, česká politička a fyzioterapeutka. Jsme rádi, že druhou desítku epizod zahájí opět ona. Poslechněte si druhý díl příjemného povídání s Michaelou. Aleš Vlk se jí tentokrát ptá na to, jak by se měl člověk udržovat v kondici pomocí pohybu. Společně také diskutují o tom, jaký je rozdíl mezi pohybem a sportem a jak tyto termíny Michaela vnímá. Také například o podpoře pohybových aktivit a zdravého životního stylu v odvětvích politiky.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Desátý díl podcastu Příběhy pohybu a desátý host. Tentokrát to je Kateřina Nekolná, sportovní moderátorka, bývalá atletka a absolventka FTVS UK. Do studia si ji pozval Aleš Vlk a popovídal si s ní třeba o tom, jak se dostala ke své atletické kariéře v sedmiboji a jakou disciplínu měla v rámci sedmiboje nejraději a jakou naopak v lásce neměla. Kateřina také zavzpomínala na svá studia na fakultě a řeč i na její cestu sportovní žurnalistikou.
Poslechněte si tento velice zajímavý díl.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Náš další host je Kamil Fojtík, učitel tělesné výchovy, masér, trenér a spolumajitel fitness centra. Andrea Duchoňová si ho do studia pozvala proto, aby si s ním popovídala o tom, jak se k jednotlivým profesím dostal. Co, podle jeho názoru a zkušeností, nutí lidi navštěvovat fitness centrum a jaké příčiny je od toho naopak odrazují. Andrea se ho ptala také na to, proč si on sám založil vlastní fitness centrum a v čem je specifické.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Naše pozvání tentokrát přijala Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, viceprezidentka Hospodářské komory, moderátorka a předsedkyně správní rady projektu Aktivní Česko. Spolu s Alešem Vlkem si pohovořila například o tom, jaký je její vztah k pohybu a celkově ke zdravému životnímu stylu. Co ji přináší pohyb, jak se dostala ke své sportovní kariéře nebo jak probíhala její studia na Právnické fakultě.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Dalším hostem podcastu Příběhy pohybu je Martin Šimek. Martin je choreograf, scénárista, filmový historik a bývalý profesionální tanečník, takže má k pohybu velice blízko. Andrea Duchoňová si s ním povídala nejen o tanci, vztahu k pohybu a sportu, ale třeba i jeho režijní tvorbě. Poslechněte si další epizodu velice zajímavého rozhovoru.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Šestým hostem podcastu Příběhy pohybu je Ondřej Votruba, výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice – AFI. S Alešem Vlkem si pohovořili o tom, jaká byla jeho profesní kariéra, jaký je jeho vztah k běhání, co mu tento sport dává nebo jak vypadají jeho tréninky.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Jako dalšího hosta jsme si do našeho podcastu Příběhy pohybu pozvali šéfa marketingu ve společnosti KPMG Štěpána Kačenu. Poslechněte si, jak probíhala jeho studia na vysoké škole a jak se dostal ke své profesi v KPMG. Aleš se Štěpána také ptal na jeho nejoblíbenější sport - běhání a na jeho tréninkové metody.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Dalším hostem podcastu Příběhy pohybu je Lucie Krupařová, bývalá vrcholová atletka, majitelka kosmetického salonu ZENskost, trenérka komunity Adidas runners a studentka logopedie. Andrea Duchoňová si s ní popovídala například o tom, jak vzpomíná na své působení v profesionálním sportu? A jak naopak vnímá pohyb dnes? Co by doporučila začínajícím běžcům a běžkyním? A jak jí motivace zvyšovat wellbeing žen dovedla až k založení vlastního konceptu kosmetického salonu?
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Do třetího dílu podcastu Příběhy pohybu jsme si pozvali Petru Tyrpeklovou, generální manažerku fitness a wellness centra Balance Club Brumblovka. Aleš Vlk si s ní popovídal například o tom, jak se utvářel její vztah ke sportu, jak se snaží motivovat k pohybu své děti nebo co všechno ji pohybové aktivity přinášejí.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Jako druhý host přijala do našeho podcastu PŘÍBĚHY POHYBU pozvání Jarmila Kratochvílová. Světoznámá bývalá československá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích a držitelka dosud nepřekonatelného světového rekordu na 800 m z roku 1983. Jan Fiala se jí ptá, jak na vytvoření tohoto rekordu vzpomíná, jak probíhala její úžasná kariéra nebo například i na to, jak vnímá současné prostředí pohybu dnešních dětí.
Zvukovou stopu si poslechněte zde
Prvním hostem podcastu PŘÍBĚHY POHYBU je Michaela Šebelová. Aleš Vlk se jí ptá na to, jak se jí na fakultě studovalo. Na co nejraději vzpomíná? Jak se dostala od fyzioterapie ke starostování v obci na severu Moravy? Jak se stala poslankyní? A má čas na sportování a pohyb? Podívejte se na první epizodu!