Učitelství tělesné výchovy pro střední školy

Podání přihlášky ke studiu

28. 2. 2025

Přijímací zkoušky

2. 6 - 6. 6. 2025

Náhradní termín

16. 6 - 20. 6. 2025

Den otevřených dveří

24. – 25. 1. 2025


Základní popis studijního programu

Primárním cílem tohoto studijního programu je připravit studenty na profesi učitele tělesné výchovy na druhém stupni základních škol a na střední škole. Učitelská příprava je zaměřena především na osvojování pohybových dovedností, a postupný  rozvoj dalších učitelských či trenérsko-metodických schopností. Profesní dovednosti jsou rozvíjeny a upevňovány prostřednictvím průběžných i souvislých pedagogických či odborných praxí.


Studovat můžeš v prezenční nebo kombinované formě.


Specializace, které jsou v rámci studijního programu realizovány, rozšiřují teoretické znalosti a dovednosti absolventů v oblastech vzdělávání studijního programu.


  • Výchova ke zdraví: se váže na vzdělávací oblast „Člověk a zdraví“, která obsahuje tělesnou výchovu a výchovu ke zdraví. Studenti studiem specializace rozšiřují své znalosti v oblasti v péče o zdraví ve vazbě na udržování a rozvoj zdatnosti jako komponenty utvářející zdravý životní styl.


  • Výchova v přírodě: v průběhu specializace studenti získávají oborově specifické teoretické znalosti a profesní dovednosti, které se váží k pobytu v přírodě, kde dominují poznatky prožitkové pedagogiky a environmentální výchovy. Osvojené oborově specifické znalosti a dovednosti studenti uplatní při přípravě, plánování, realizaci a vyhodnocování pohybových aktivit a rozličných (pohybově intervenčních, zábavných, osobnostně kultivujících) programů v rámci pobytu v přírodě.


  • Trenérství: zaměřená na dané odvětví sportovní specializace.


Uplatnění absolventů


  • Učitel tělesné výchovy na všech typech středních a středních odborných škol včetně druhého stupně základních škol


  • Učitel tělesné výchovy, sportovní přípravy a trenér sportovní specializace


  • Osoba samostatně výdělečně činná v oblastech poskytování tělovýchovných a sportovních služeb


  • Odborný poradce, konzultant pro výchovu ke zdraví nebo výchovu v přírodě



Přijímací zkouška je jednokolová. 


Ke studiu jsou přijati uchazeči s celkovým nejvyšším bodovým ziskem, kteří se u přijímací zkoušky umístí podle počtu dosažených bodů v předpokládaném počtu přijímaných. Tuto podmínku splní i všichni uchazeči, kteří dosáhnou stejného počtu bodů jako uchazeč, který se umístí na posledním místě v pořadí. Splní-li tuto podmínku větší počet uchazečů, rozhoduje pořadí nejlepších. O bodovém limitu pro přijetí ke studiu a počtu přijatých uchazečů v jednotlivých studijních programech rozhoduje děkan.


Písemná zkouška 

Test odborných vědomostí (v rozsahu Bc. studia Tělesná výchova a sport - z oblasti didaktiky sportu, společenskovědních a biomedicínských základů sportu); 80 otázek – vždy jen jedna správná odpověď (1 otázka - 5 bodů)

Celkem možno získat: 0 - 400 bodů


Požadavky na zdravotní způsobilost

Uchazeč předkládá potvrzení od sportovního či tělovýchovného lékaře, že je "schopen zvýšené tělesné zátěže", při zápisu ke studiu.


Další požadavky na předchozí vzdělání

Podmínkou pro přijetí je dosažení bakalářského vzdělání ve studijním programu/oboru Tělesná výchova a sport, Tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání, Vojenská tělovýchova nebo obdobného studijního programu/oboru. V případě obdobného oboru musí být součástí přihlášky i sylabus vystudovaného studijního oboru. Obdobnost oboru je podmíněna složením státních závěrečných zkoušek z tématických okruhů: Společensko-vědní základy tělesné výchovy a sportu; Biomedicínské základy tělesné výchovy a sportu; Teorie a základy didaktiky tělesné výchovy. Obdobnost oboru je podmíněna podobností studijního plánu, a to především výčtem klíčových předmětů, které jsou rovněž ověřovány u státních závěrečných zkoušek.




Poslední změna: 19. říjen 2024 21:47 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: