7. října 2022

Asociace děkanů tělovýchovných fakult

České tělovýchovné fakulty začínají více spolupracovat

Tělovýchovné fakulty vzdělávají a vychovávají široké spektrum odborníků v oblasti tělesné výchovy, sportu, fyzioterapie či managementu sportu a jsou tak důležitým článkem rozvoje sportovních a pohybových aktivit v České republice. V souvislosti s tímto posláním vznikla Asociace děkanů tělovýchovných fakult ČR, která bude propojovat tělovýchovné fakulty českých vysokých škol a usilovat o naplňování společných cílů.

Cílů nově vzniklé Asociace děkanů tělovýchovných fakult ČR je celá řada. „Jedním z nich je zastřešovat komunikaci mezi představiteli tělovýchovných fakult a fakult realizující studijní programy v oblasti vzdělávání Tělesná výchova a sport a kinantropologie. Dále chceme prosazovat zájmy tělovýchovných fakult a koordinovat společný postup v zásadních záležitostech týkajících se vysokého školství, vzdělávání budoucích učitelů tělesné výchovy, trenérů a dalších odborníků působících v oblasti sportu, včetně volnočasových sportovních aktivit a vědy, výzkumu a inovací v kinantropologii,“ uvádí děkan pražské FTVS Miroslav Petr, který byl ustanoven prvním předsedou asociace. Kromě děkana FTVS UK se do asociace zapojili také děkan Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci Michal Šafář a děkan Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně Jan Cacek.

Michal Šafář z olomoucké Fakulty tělesné kultury oceňuje, že vznikla reprezentativní platforma zaštiťující akademickou oblast v oblasti kinantropologie, tělesné výchovy a sportu. „Budeme se snažit formulovat názory a zastávat postoje, které budou reprezentovat a hájit zájmy především akademické komunity zabývající se pohybem, tělesnou výchovou a sportem. Do asociace jsem vstoupil, protože si myslím, že to je vhodný partner pro jednání s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Národní sportovní agenturou, Českým olympijským výborem, Českou asociací univerzitního sportu a ostatními důležitými aktéry v této oblasti.“

Doplňuje ho Jan Cacek z brněnské Fakulty sportovních studií: „Za hlavní cíl asociace považuji koordinovaný postup děkanů tělovýchovných fakult při rozhodování o strategických krocích vedoucích k dlouhodobému zvyšování kvality a celkové kultivaci sportovního prostředí. Konkrétně se jedná o aktivity v oblasti pedagogické, vědecko-výzkumné, popularizační a osvětové. Jsem si jistý, že spolupráce děkanů povede k efektivnějšímu prosazovaní společensky významných cílů.“

Asociace přispěje k prosazení důležitosti pohybu ve společnosti

Dalším důležitým posláním Asociace děkanů tělovýchovných fakult v ČR je přinášet podněty týkající se dlouhodobé a koncepční podpory vzdělávání, vědy a výzkumu v oblasti různých sfér sportu a volnočasových sportovních aktivit. A také chce přispívat do diskuse s politickou reprezentací a zástupci subjektů působících v oblastech vzdělávání, sportu a zdraví nebo financování vědy. Spolek bude rovněž přispívat k formulaci celospolečenských postojů a názorů na význam pohybu, vzdělávání a vědy v oblasti sportu a volnočasových sportovních aktivit a podílet se na vytváření souvisejících legislativních rámců.

Kompletní tisková zpráva ke stažení zde

: