14. prosince 2022

10. ročník International Mountain and Outdoor Sports Conference

Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy měla tu čest hostit na své půdě 10. ročník International Mountain and Outdoor Sports Conference. Součástí 3 nabitých dní byla i symposia "Ethics and the Outdoors" a "Training and Testing in Climbing". Na jubilejním ročníku se setkalo na 88 účastníků z 18 zemí celého světa.

Úvodního slova se chopil děkan FTVS UK Miroslav Petr. Následovala přednáška irského environmentálního psychologa Tagh McIntyreho k dopadům pohybových aktivit v přírodě na zdraví člověka. Pozornost účastníků dále upoutaly příspěvky britských a norských kolegů o plavání a ponořování do studené vody.

Problematiku učení a výchovy v programech aktivit v přírodě uvedl profesor John Quay z Austrálie. Plynule na ni navázal profesor Chris Loynes z Velké Británie svým příspěvkem o měnících se nárocích na postavení učitele a instruktora v programech aktivit v přírodě a také představil cesty k pochopení potřeb účastníků těchto programů. Závěrem upozornili prof. Heather Prince z Velké Británie a Mike McClure, prezident European Network of Outdoor Sport na dilemata mezi zapojováním širokých mas lidí do sportování v přírodě a udržitelným rozvojem.

Děkan FTVS UK, Miroslav Petr
Jiří Baláš

"Symposium Training and Testing in Climbing" ukázalo dynamický rozvoj tohoto mladého sportu, když v přeplněném sále prezentovalo své zkušenosti na 17 odborníků. Patřili mezi ně profesoři, Ph. D. studenti či trenéři z lezecky vyspělých zemí jako je Francie, Německo nebo Rakousko. Naopak Symposium Ethics and the Outdoor proběhlo v komornějším složení 6 příspěvků, avšak doplněno o kvalitní diskuzi.

Celou konferenci provázela přátelská atmosféra zakončená nevšedním banketem. Účastníci shodně ocenili především čas pro diskuzi, který na akcích podobného typu postrádají.

Poděkování patří nejen domácí FTVS UK za poskytnutí prostor školy, ale i firmám Rafiki, Rock Point a ClimbUp za materiální podporu. V neposlední řadě spolku Lano z.s. za finanční pomoc.