16. prosince 2022

FTVS UK se zapojila do Paralympijského školního dne

V rámci mezinárodního paralympijského výboru byl vytvořen projekt s názvem Paralympijský školní den. Tohoto projektu se pravidelně účastní 6 evropských zemí Belgie, Německo, Řecko, Litva, Švédsko a Česká republika. K naší radosti je právě naše Fakulta tělesné výchovy a sportu místem, které bylo vybráno k pořádání tohoto projektu.

Paralympijského školního dne se zúčastnili žáci a pedagogové kladenské Základní školy Brjanská, kteří měli příležitost vcítit se do role osob se zdravotním postižením. Den byl zahájen přednáškou Petra Drahoše, který reprezentoval ČR na zimních paralympijských hrách v disciplíně alpské lyžování v kategorii LW12. Druhým přednášejícím byl Miroslav Šperk z Českého paralympijského výboru, jež hovořil spíše o organizační stránce závodů a představil vybrané sporty pro osoby se zdravotním postižením.

Další část programu byla pojata prakticky. Žáci si s pedagogy vyzkoušeli basketbal na vozíku, curling, bocca, asistenci nevidomým a imobilním osobám, jízdu na handbiku a hry bez kontroly zraku. Velkým benefitem pro účastníky byla možnost diskutovat veškeré dotazy ohledně aktivit i asistence osobám se zdravotním postižením. Věříme, že se podařilo zvýšit respekt a povědomí o vrcholovém para sportu a možná se někteří z žáků inspirovali pro budoucí výběr profesní kariéry.

Velké poděkování patří studentům 1. ročníku NMgr. oboru APTV, kteří se podíleli na realizaci společně s Ilonou Pavlovou.