24. dubna 2023

Naučte se správnou techniku jízdy na kole

Cyklistika získává stále větší popularitu. Nicméně umíme opravdu jezdit na kole? Neničíme své tělo nesprávným provedením – technikou, nevhodnými dávkami kilometrů či chybným výběrem kola? Bohužel mnohdy ano.

Učení se správné techniky jízdy na bike či silničním kole je často opomíjeno,přestože je zásadní pro efektivitu a pohodlí cyklisty. Je například důležité šlapat do kruhu a udržovat kotníky v úhlu mírně větší než 90 stupňů. Dále je také důležité optimální nastavení samostného posedu, jelikož při nesprávném držení těla může dojít ke svalové nerovnováze a následné bolesti zad a dalším komplikacím.

Dalším důležitým aspektem jízdy na kole je správná technika řazení převodů. Nadbytečně jezdit na těžké převody může vést k přetížení nohou a dalším zdravotním problémům. Správné řazení převodů může totiž pomoci udržet správnou frekvenci šlapání a tím minimalizovat zátěž na nohy.

Pokud se chystáte jezdit v pelotonu (ve skupinách tří a více jezdců), musíte se naučit specifické techniky jízdy. V pelotonu jsou střídání a tempo klíčové pro udržení efektivity a bezpečnosti jízdy. Můžete například využít střídání podobné jako ve dvojici nebo kolotoč, což je technika, kdy cyklisti jedou za sebou a není možné, aby někdo vsazoval delší špice, dále je nutné vyrovnané tempo.

Učit se jezdit na kole není ostuda!

Naopak, může to vést ke zlepšení vaší jízdy a minimalizaci rizik zdravotních problémů. Školte se od těch nejlepších. Fakulta tělesné výchovy a sportu ve spolupráci s partnery připravila cyklistické kempy pro zájemce o vzdělání v oboru cyklistika se zaměřením na praxi. Letošní novinkou je také denní kurz dráhové cyklistiky. Více se o kurzu dozvíte na tomto odkazu.