9. dubna 2024

Setkání s olympioniky

V pondělí 8. dubna přivítali studenti v rámci předmětu Olympijská výchova při tradiční besedě s olympioniky Šárku Kašpárkovou, Vítězslava Veselého a Davida Svobodu.

Šárka v úvodu překvapila zábavným vědomostním kvízem určeným dětem. Naši vysokoškoláci si vedli celkem dobře a ukázali, že o olympijských hrách leccos vědí. Vítěz (roli hrála i rychlost odpovědí) byl odměněn zralým jablkem. Pak hosté mluvili o tom, čím jsou olympijské hry proti mistrovstvím jiné. A že věděli, o čem mluví. Všichni tři jsou mistři světa, David se účastnil tří olympiád, Šárka čtyř stejně jako Víťa, který později na dotaz přiznal, že možná přibude (pokud zranění dovolí) i ta letošní v Paříži. brzy začaly padat otázky z řad studentů. Sportovci mluvili o svém rozhodnutí věnovat se sportu naplno. Shodli se na tom, že kolik sportu dáváte, tolik od něj dostáváte. A nemusí jít jen o medaile, Stačí kamarádka na celý život, nebo neobyčejné zážitky. Hovor se stočil i na studium během sportovní kariéry. Šárka vzpomínala na sportovní gymnázium i vysokoškolské studium v Brně na Fakultě sportovních studií. David i Víťa absolvovali naši fakultu, a tak si připomněli i některé z vyučujících.

Otázek bylo dost. Některé určené všem například: Jak jste se vyrovnali s tím, že jste dosáhli cíle, olympijské medaile a tím vlastně o něj přišli? Jiné směřovaly konkrétně: Šárka odpovídala na otázku načasování formy na vrcholnou soutěž a menstruační cyklus. Mimochodem považuje ženský cyklus za přirozenou součást ženy a přehnanou tematizaci této problematiky ve sportu spíše za problém. Velmi si cení svého mateřství, narození dcery vnímá jak dar. Smích vzbudil dotaz, jak během dvou týdnů zlepšit svůj výkon v hodu oštěpem z 25 na 40 m, na který Víťa bohužel nedokázal uspokojivě odpovědět. Veselí pokračovalo, když David připomněl svůj pád z koně při skvěle rozjeté soutěži na olympiádě v Pekingu, kam přijel zbourat „čínskou“ zeď, kterou byla ona nezvládnutá překážka. Celá beseda byla zajímavá a více než stovce studentů přiblížila životní zkušenosti olympioniků i jejich současnou vzdělávací a výchovnou činnost v roli trenérů nebo ambasadorů Olympijského víceboje.