Vojenská tělovýchova, tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání

PROFESE: UČITEL VOJENSKÉ TĚLOVÝCHOVY


STUDIJNÍ PROGRAM:

Vojenská tělovýchova, tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání


Podání přihlášky ke studiu

28. 2. 2025

Talentové zkoušky

Duben 2025 (náhradní termín květen)

Písemné zkoušky – testy OSP

prosinec 2024 až 15. květen 2025

Den otevřených dveří

24. – 25. 1. 2025


Základní informace o studijním programu

Vstup do světa sportu a tělesné výchovy s jedinečným zaměřením na vojenskou přípravu a vzdělávání. Vybavíme Tě znalostmi a dovednostmi potřebnými pro úspěch v dynamických a náročných profesích! Tento studijní program, který propojuje tělesnou výchovu a vojenskou tělovýchovu, Ti poskytne nejen hluboké znalosti pohybových dovedností a metodiky výuky tělesné výchovy, ale také široký přehled v oblastech jako psychologie, biomechanika, výživa a didaktika sportu. Výuka zaměřená na vojenskou přípravu Tě naučí, jak uplatnit získané znalostí v oblasti kinantropologie, tedy vědě o pohybu, v oblasti vojenské tělovýchovy.


Program Vojenská tělovýchova, Tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání můžeš studovat prezenčně i kombinovaně.


Co se naučíš                                  

Při studiu se potkáš s dalšími obory v oblasti kinantropologie, jako jsou humanitní a společenské vědy (například filozofie sportu, psychologie, pedagogika), biomedicínské vědy (biomechanika či fyziologie) a také disciplíny mezioborové – výživa a zdravý životní styl nebo antropomotorika. S naším programem získáš praktické zkušenosti prostřednictvím pedagogických praxí a budeš mít možnost se podílet na metodických činnostech zařízeních resortu Ministerstva obrany. Tento přístup Ti umožní získat praktické zkušenosti a přímý kontakt s reálným prostředím vojenské tělovýchovy.


Kde a jak se uplatníš

Jako absolvent jsi způsobilý pokračovat v navazujícím magisterském studiu, které je zaměřeno na přípravu učitelů tělesné výchovy a vojenské tělovýchovy pro střední školy. Druhou možností navazujícího magisterského studia, v případě nezpůsobilosti pokračovat v profesi v resortu Ministerstva obrany, je Učitelství tělesné výchovy pro střední školy s vybranou specializací – Trenérství, Výchova ke zdraví nebo Výchova v přírodě.


Jakožto absolvent budeš schopen využít své odborné znalosti a dovednosti v různých prostředích, od vojenských institucí přes sportovní organizace až po vzdělávací a komunitní projekty, čímž se otevírá široké spektrum profesních příležitostí. Nalezneš uplatnění v resortu Ministerstva obrany na základních funkcích a v oblastech tělovýchovných služeb jako pedagog volného času, instruktor či trenér v oblasti podpory


Na jaké předměty se můžeš těšit

Během bakalářského studia Vojenské tělovýchovy se můžeš těšit na:


  • Biomedicínsky zaměřené předměty: anatomie, kineziologie, fyziologie, biomechanika, antropomotorika aj.

  • Předměty z oblasti humanitních věd: filozofie sportu, psychologie sportu, historie tělesné kultury, didaktika a pedagogika sportu, základy práva aj.

  • Praktické sportovní předměty: plavání, atletika, rytmická a sportovní gymnastika aj.

  • Předměty zaměřené na Vojenskou tělovýchovu: teorie a didaktika TV v resortu Ministerstva obrany, speciální tělesná přípravy, olympijská výchova aj.

  • Kurzy: kurz základů didaktiky turistiky a sportů v přírodě, kurz teorie a základů didaktiky lyžování, kurz bruslení a ledního hokej aj.


Můžeš se podívat na podrobné učební plány.


Kdy a jak podat přihlášku

Termín podání: do 28. 2. 2025

Přihláška se podává elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy. Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 910 Kč.


Požadavky na zdravotní způsobilost

K přihlášce je nutné doložit potvrzení od sportovního či tělovýchovného lékaře o schopnosti studenta zvládat zvýšenou fyzickou námahu spojenou se studiem tělesné výchovy a sportu. Prohlídka má platnost 1 rok od data vydání.


Co je součástí přijímacího řízení

Součástí přijímacího řízení jsou talentové a písemné zkoušky.


Talentová zkouška

Talentová zkouška je zároveň prvním kolem přijímací zkoušky a skládá se z:


  • atletiky – 100m sprint, běh na 800m ženy (pouze ženy), běh na 1500 m (pouze muži)

  • gymnastiky – sestava na hrazdě a akrobacie

  • sportovních her – basketbal, volejbal

  • plavání – 100 m souvisle libovolným plaveckým způsobem – kraul, znak, prsa nebo motýlek

Z každé jednotlivé talentové zkoušky je nutné získat alespoň 1 ze 100 bodů. Uchazeč, který tuto podmínku nesplní, nemůže být přijat.


Zde je více informací k bodování talentových zkoušek.


Podívej se na video k talentovým zkouškám.



Součástí talentové zkoušky je také talentová zkouška zjišťující předpoklady pro speciální tělesnou přípravu (0 - 300 bodů). Podrobnosti najdeš v tomto dokumentu.


Písemné zkoušky

Druhým kolem příjímací řízení je písemná zkouška SCIO z testu obecných studijních předpokladů (OSP) nebo dalších předmětů. Ty se konají na fakultě, kde se budeš hlásit na druhý obor.


Testy SCIO je nutné stihnout nejpozději do 15. května 2025. Více informací o podmínkách a termínech jednotlivých testů najdeš na webových stránkách společnosti SCIO.


Přípravný kurz

Kurz je určen pro uchazeče o studium na FTVS, kteří si řádně podají přihlášku a dává uchazeči možnost se zdokonalit a odstranit nedostatky v praktických předmětech (gymnastika, plavání, atletika a sportovní hry). Hlavním záměrem kurzu je seznámit uchazeče s požadavky u talentových zkoušek, ukázat uchazeči jak se na ně připravit a ověřit schopnosti a dovednosti (kvalitu provedení, časy apod.)


Rozsah kurzu: 40 hodin

Termín: 28. 2 - 5. 4. 2025


PROHLÉDNOUT A OBJEDNAT





Poslední změna: 31. říjen 2024 17:51 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: