Tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání (TVS) a kombinace s ostatními předměty


PROFESE:

UČITEL TĚLESNÉ VÝCHOVY


STUDIJNÍ PROGRAM:

Tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání (TVS) a v kombinaci s ostatními předměty (matematika, informatika, zeměpis, dějepis, chemie, český jazyk, angličtina, francouzština, ruština, latina, španělština nebo němčina)



Podání přihlášky ke studiu

28. 2. 2025

Talentové zkoušky

Duben 2025 (náhradní termín květen)

Písemné zkoušky – testy OSP

prosinec 2024 až 15. květen 2025

Den otevřených dveří

24. – 25. 1. 2025


Podívejte se na epizodu našeho studetského podcastu Vstávat a cvičit, která se týká oboru TVS:




Základní informace o studijním programu

Objev svět sportu a vzdělávání s naším jedinečným studijním programem zaměřeným na učitelství tělesné výchovy! Tento program Ti poskytne nejen hluboké znalosti pohybových dovedností a metodiky výuky tělesné výchovy, ale také široký přehled v oblastech jako psychologie, biomechanika, výživa a didaktika sportu. S naším programem získáš praktické zkušenosti prostřednictvím intenzivních praxí, které vás připraví na skutečné výzvy v profesním životě.


Tento program Tě připraví na roli učitele, který efektivně kombinuje sportovní a vzdělávací přístupy, a pomůže Ti vytvořit inspirativní programy pro udržování zdraví a rozvoj dovedností v různých prostředích. Staneš se lídrem v oblasti tělesné výchovy a vzdělávání a objevíš, jak ovlivnit budoucnost svých svěřenců. Kvalifikovaným učitelem se pak staneš po absolvování navazujícího magisterského studia Učitelství tělesné výchovy pro střední školy.


Co se naučíš

Bakalářské studium se zaměřuje na přípravu a rozvoj učitelských, trenérsko-metodických a pohybových dovedností. Při studiu tělesné výchovy se potkáš s dalšími obory v oblasti kinantropologie, jako jsou humanitní a společenské vědy (například filozofie sportu, psychologie, pedagogika), biomedicínské vědy (biomechanika či fyziologie) a také disciplíny mezioborové – výživa a zdravý životní styl nebo antropomotorika. Profesní dovednosti se rozvíjejí prostřednictvím praktických zkušeností – průběžných i souvislých pedagogických a odborných praxí.


Kde a jak se uplatníš

Jako absolvent jsi způsobilý pokračovat v navazujícím magisterském studiu, které je zaměřeno na přípravu učitelů tělesné výchovy, a to v návaznosti na zvolené zaměření, specializaci nebo oborovou kombinaci s druhým aprobačním předmětem.

Podle volby specializace nalezneš uplatnění v oblastech tělovýchovných služeb jako pedagog volného času, instruktor, trenér nebo specialista v oblasti podpory zdraví nebo pobytu a pohybu v přírodě.


Na jaké předměty se můžeš těšit

Během bakalářského studia TVS se zaměřením na vzdělávání se můžeš těšit na:

  • Biomedicínsky zaměřené předměty: anatomie, kineziologie, fyziologie, biomechanika, antropomotorika aj.

  • Předměty z oblasti humanitních věd: filozofie sportu, psychologie sportu, historie tělesné kultury, didaktika a pedagogika sportu, základy práva aj.

  • Praktické sportovní předměty: plavání, atletika, rytmická a sportovní gymnastika aj.

  • Kurzy: kurz základů didaktiky turistiky a sportů v přírodě, kurz teorie a základů didaktiky lyžování, kurz bruslení a ledního hokej aj.


Všechny podrobné učební plány najdeš zde:


Jak můžeš TVS studovat

Jednooborový program můžeš studovat prezenčně i kombinovaně.

Kombinaci s druhým oborem můžeš studovat pouze prezenčně.


TVS můžeš studovat dvouoborově v kombinaci s těmito studijními programy se zaměřením na vzdělávání:

·

U jednooborového TVS si můžeš vybrat tyto specializace:  


Výchova ke zdraví

Získáš znalosti o péči o zdraví a rozvoji zdatnosti, což přispívá k zdravému životnímu stylu.

Vyučované předměty k této specializaci: Výživa, Zdravý životní styl a rodinné vztahy, Ochrana člověka za mimořádných událostí, Zdravotní a psychosociální aspekty sexuálního života, těhotenství a mateřství aj.


Výchova v přírodě

Získáš dovednosti pro vedení vzdělávacích a pohybových aktivit v přírodě, využívající prožitkovou pedagogiku a environmentální výchovu.

Vyučované předměty k této specializaci: Sportovní lezení a horolezení, Kanoistika a vodní turistika, Příprava a vedení programů aktivit v přírodě aj.


Trenérství

Připravíš se na roli trenéra v konkrétních sportech, kde se zaměříš na rozvoj sportovních dovedností a technik.

Vyučované předměty k této specializaci: Sportovní trénink, Sportovní specializace dle volby – atletika, alpské disciplíny, basketbal, běh na lyžích, florbal, fotbal, gymnastika, házená, veslování, volejbal, florbal, fotbal, úpolové sporty, tenis, softball, sportovní lezení, plavecké sporty, lední hokej, kanoistika aj.


Kdy a jak podat přihlášku


Termín podání: do 28. 2. 2025

Přihláška se podává elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy. Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 910 Kč.


Požadavky na zdravotní způsobilost

K přihlášce je nutné doložitpotvrzení od sportovního či tělovýchovného lékaře o schopnosti studenta zvládat zvýšenou fyzickou námahu spojenou se studiem tělesné výchovy a sportu. Prohlídka má platnost 1 rok od data vydání.


Co je součástí přijímacího řízení

Součástí přijímacího řízení jsou talentové a písemné zkoušky.


Talentová zkouška

Talentová zkouška je zároveň prvním kolem přijímací zkoušky a skládá se z:

·

  • atletiky – 100m sprint, běh na 800m ženy (pouze ženy), běh na 1500 m (pouze muži)

  • gymnastiky – sestava na hrazdě a akrobacie

  • sportovních her – basketbal, volejbal

  • plavání – 100 m souvisle libovolným plaveckým způsobem – kraul, znak, prsa nebo motýlek


Z každé jednotlivé talentové zkoušky je nutné získat alespoň 1 ze 100 bodů. Uchazeč, který tuto podmínku nesplní, nemůže být přijat.

Podívej se na více informací k bodování talentových zkoušek.


Tady se můžeš podívat na úvodní video k talentovým zkouškám z tělesné výchovy.



Tady je video speciálně pro studijní program Tělesná výchova a sport se zaměřením na vzdělávání (TVS).



Písemné zkoušky

Druhým kolem příjímací řízení je písemná zkouška SCIO z testu obecných studijních předpokladů (OSP) nebo dalších předmětů. Ty se konají na fakultě, kde se budeš hlásit na druhý obor.


Testy SCIO je nutné stihnout nejpozději do 15. května 2025. Více informací o podmínkách a termínech jednotlivých testů najdeš na webových stránkách společnosti SCIO.


Přípravný kurz

Kurz je určen pro uchazeče o studium na FTVS, kteří si řádně podají přihlášku a dává uchazeči možnost se zdokonalit a odstranit nedostatky v praktických předmětech (gymnastika, plavání, atletika a sportovní hry). Hlavním záměrem kurzu je seznámit uchazeče s požadavky u talentových zkoušek, ukázat uchazeči jak se na ně připravit a ověřit schopnosti a dovednosti (kvalitu provedení, časy apod.)


Rozsah kurzu: 40 hodin

Termín: 28. 2 - 5. 4. 2025


PROHLÉDNOUT A OBJEDNAT




Poslední změna: 14. listopad 2024 15:39 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: