Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami (APA)


PROFESE:

SPECIALISTA APLIKOVANÝCH POHYBOVÝCH AKTIVIT


STUDIJNÍ PROGRAM:

Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami (APA)


Podání přihlášky ke studiu

28. 2. 2025

Talentové zkoušky

Duben 2025 (náhradní termín květen)

Písemné zkoušky – testy OSP

prosinec 2024 až 15. květen 2025

Den otevřených dveří

24. – 25. 1. 2025


Základní informace o studijním programu

Studuj jedinečný studijní program bakalářského programu Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami! Chceš hrát klíčovou roli ve zlepšování kvality života a zdraví lidí skrze sport a pohyb? Pak je tento studijní program tou pravou volbou. Absolvováním získáš vysokoškolskou kvalifikaci a kompetence v oblasti tělesné výchovy, sportu a dalších aplikovaných pohybových aktivit provozovaných v tělovýchovných a speciálně výchovných zařízeních, centrech volného času, sportovních svazech a federacích i občanských sdruženích specializujících se na práci s osobami se specifickými potřebami. Studium je dokonce přístupné všem osobám se speciálními potřebami.


Přijímací zkoušky a průběh studia budou upraveny podle charakteru speciálních potřeb uchazeče. V případě tvého zájmu o studium jakožto uchazeče se specifickými potřebami, Ti bude před příjímacím řízením umožněna schůzka s pedagogy programu, na jejímž základě bude možné stanovit přesnou podobu přijímacích zkoušek.


Studijní program Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami můžeš studovat pouze prezenčně.


Co se naučíš

Během studia získáš znalosti z oblasti speciální pedagogiky, psychologie, fyziologie, anatomie a dalších příbuzných oborů, které Ti umožní efektivně pracovat s dětmi, mládeží, dospělými i seniory se zdravotním postižením nebo jinými specifickými potřebami. Naučíš se organizovat a vést pohybové a sportovní aktivity, které jsou přizpůsobeny individuálním schopnostem a potřebám každého jednotlivce.


Studium Ti poskytne hluboké znalosti o metodách práce s osobami se specifickými potřebami, a zároveň Tě seznamuje s aktuálními vývojovými trendy v této oblasti a jejich praktickým využitím. Studijní program navržen pro všechny, kteří chtějí spojit svou vášeň pro sport a tělesnou výchovu s odbornými znalostmi a dovednostmi zaměřenými na práci s lidmi se specifickými potřebami.


Kde a jak se uplatníš

Jako absolvent jsi způsobilý pokračovat v navazujícím magisterském studiu a získáváš v souladu s Národním rámcem kvalifikací ČR vysokoškolské vzdělání v této oblasti. Po absolvování bakalářského studia jsi připraven organizovat a vést aktivity v oblasti tělesné výchovy, sportu a volnočasových činností pro děti, mládež, dospělé se zdravotním postižením a další osoby se specifickými potřebami, jako jsou senioři, těhotné ženy, rodiče s malými dětmi či osoby se zdravotním oslabením.


Osvojené odborné znalosti biomedicínských, humanitních a sportovně zaměřených oblastí, dokážeš tvůrčím způsobem využít v příslušných institucích ve školách a vzdělávacích zařízeních se zaměřením na speciální pedagogiku, v rehabilitačních a zdravotnických zařízeních, v centrech pro osoby se specifickými potřebami, ve sportovních klubech a organizacích zaměřených na inkluzivní sport, v domovech pro seniory, a v dalších organizacích, které poskytují služby osobám se zdravotním postižením, seniorům, těhotným ženám a dalším skupinám se specifickými potřebami) a v občanských sdruženích (tzn. v organizacích zaměřujících se na podporu osob se zdravotním postižením, organizování sportovních a volnočasových aktivit pro specifické skupiny, nebo poskytování různých forem podpory a vzdělávání těmto osobám).


Na jaké předměty se můžeš těšit

Během bakalářského studia aplikovaná tělesná výchova a sport pro osoby se specifickými potřebami se můžeš těšit na:


  • Biomedicínsky zaměřené předměty: základy anatomie, kineziologie, fyziologie, biomechaniky aj.

  • Předměty z oblasti humanitních věd: filozofie sportu, psychologie sportu, historie tělesné kultury, didaktika a pedagogika sportu, základy práva aj.

  • Praktické sportovní předměty: Intervenční pohybové programy, Hudebně-pohybová výchova a tanec pro osoby se specifickými potřebami, základy plavání, atletiky aj.

  • Předměty z oblasti speciální pedagogiky: Základy somatopedie a inkluzivní pedagogiky, Základy psychopedie a etopedie, Genetika a vrozené vývojové vady aj.

  • Předměty z oblasti Aplikované tělesné výchovy a sportu osob se specifickými potřebami: Pohybový systém a prevence pohybových poruch, Ucelená rehabilitace,Ortopedie aj.


Můžeš se podívat na podrobné učební plány.


Kdy a jak podat přihlášku

Termín podání: do 28. 2. 2025

Přihláška se podává elektronicky prostřednictvím studijního informačního systému Univerzity Karlovy. Poplatek za úkony spojené s přijímacím řízením činí 910 Kč.


Požadavky na zdravotní způsobilost

K přihlášce je nutné doložitpotvrzení od sportovního či tělovýchovného lékaře o schopnosti studenta zvládat zvýšenou fyzickou námahu spojenou se studiem tělesné výchovy a sportu. Prohlídka má platnost 1 rok od data vydání.


Co je součástí přijímacího řízení

Součástí přijímacího řízení jsou talentové a písemné zkoušky.

Talentová zkouška

Talentová zkouška je zároveň prvním kolem přijímací zkoušky a skládá se z:

  • atletiky – 1000 m chůze/běh/jízda na vozíčku – dle zdravotních možností uchazeče

  • sportovních her – basketbal, volejbal

  • plavání – 50 m souvisle libovolným plaveckým způsobem – kraul, znak, prsa nebo motýlek, startovní skok nemusí být proveden, pokud to zdravotní stav nedovoluje

Z každé jednotlivé talentové zkoušky je nutné získat alespoň 1 ze 100 bodů. Uchazeč, který tuto podmínku nesplní, nemůže být přijat.


Podívej se na více informací k bodování talentových zkoušek.


A tady je video k talentovým zkouškám.



Písemné zkoušky

Druhým kolem příjímací řízení je písemná zkouška SCIO z testu obecných studijních předpokladů (OSP) nebo dalších předmětů. Ty se konají na fakultě, kde se budeš hlásit na druhý obor.


Testy SCIO je nutné stihnout nejpozději do 15. května 2025. Více informací o podmínkách a termínech jednotlivých testů najdeš na webových stránkách společnosti SCIO.


Přípravný kurz

Kurz je určen pro uchazeče o studium na FTVS, kteří si řádně podají přihlášku a dává uchazeči možnost se zdokonalit a odstranit nedostatky v praktických předmětech (gymnastika, plavání, atletika a sportovní hry). Hlavním záměrem kurzu je seznámit uchazeče s požadavky u talentových zkoušek, ukázat uchazeči jak se na ně připravit a ověřit schopnosti a dovednosti (kvalitu provedení, časy apod.)


Rozsah kurzu: 40 hodin

Termín: 28. 2 - 5. 4. 2025


PROHLÉDNOUT A OBJEDNAT




Poslední změna: 22. listopad 2024 12:11 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: