Podpora rozvoje a kvalitního vzdělávání pro Celoživotní vzdělávání a Univerzitu třetího věku

Krátkodobá mobilita


V rámci projektu Erasmus KA1 jsme úspěšně zrealizovali krátkodobý projekt zaměřený na podporu kvality vzdělávání v kurzech celoživotního vzdělávání (CŽV) a Univerzity třetího věku (U3V). Cílem projektu bylo inovovat vzdělávání prostřednictvím krátkodobých mobilit zaměstnanců, ale také podpořit kulturní výměnu, zvýšit mezinárodní povědomí a poskytnout nové příležitosti pro učitele, studenty i veřejnost.


V roce 2023 jsme také získali akreditaci v oblasti vzdělávání dospělých, která podporuje proces vysílání zaměstnanců a účastníků CŽV/U3V na mezinárodní mobility.


Akreditace


Od října 2023 získala Fakulta tělesné výchovy a sportu akreditaci v oblasti mobility zaměstnanců, která na dobu 5 let výrazně usnadní celý proces vysílání našich zaměstnanců do zahraničí a výrazně přispěje k inovaci výuky, vzdělávání a vědy. Záměrem projektu je také zlepšit možnosti a podmínky pro účastníky kurzů celoživotního vzdělávání a Univerzity třetího věku a posílit jejich mezinárodní aspekt.


Rádi bychom se s vámi zde podělili o zkušenosti našich zaměstnanců, kteří se v rámci projektu Erasmus+ KA1 účastnili mobilitních aktivit na partnerských univerzitách v Evropě. Tyto mobility nejen přispívají k profesnímu rozvoji a sdílení know-how, ale zároveň podporují i mezinárodní spolupráci a výměnu zkušeností v oblasti vzdělávání, sportu a celoživotního učení. Naše fakulta se i nadále zavazuje poskytovat rovné příležitosti pro všechny účastníky a posilovat inkluzivní přístup, který zahrnuje diverzitu a respekt k různým kulturním a odborným perspektivám.“



Rozvoj odbornosti prostřednictvím mezinárodní spolupráce – návštěva Andrey Duchoňové na Akademii tělesné výchovy Jerzyho Kukuczky


V rámci našeho závazku k celoživotnímu učení a profesnímu rozvoji navštívila Andrea Duchoňová Akademii tělesné výchovy Jerzyho Kukuczky v Katovicích. Celoživotní učení přesahuje rámec formálního vzdělávání a zahrnuje možnosti mezinárodní mobility, výměny znalostí a rozvoje odborných dovedností.


Během své návštěvy se Andrea setkala s místním výzkumným týmem, který pro ni připravil třídenní program zaměřený na spolupráci a sdílení poznatků. První den zahrnoval prohlídku univerzitních zařízení, včetně laboratoří, a diskusi o možnostech výzkumného partnerství.


Mobilita pokračovala ve městě Ustroň, kde Andrea na Mezinárodní konferenci v Polsku prezentovala výsledky studie Doplňky stravy u ženských kanoistek. Účast na akademických výměnách a sdílení výzkumu v oblasti sportovní výživy přispívá k osobnímu i profesnímu růstu – což jsou klíčové principy celoživotního učení.


Tato mobilita ukazuje, jak mezinárodní spolupráce podporuje rozvoj odbornosti, inovací a posiluje širší vzdělávací a výzkumnou komunitu. Prostřednictvím účasti v mezinárodních projektech naše instituce nadále podporuje rozvoj dovedností a znalostí nad rámec tradičního vzdělávání.



Posílení pedagogických dovedností prostřednictvím mezinárodní spolupráce – job-shadowing v Zielenieci


V rámci našeho závazku k celoživotnímu učení a profesnímu rozvoji se Veronika Kramperová zúčastnila stáže formou job-shadowingu na lyžařském kurzu v Zielenieci, polském lyžařském středisku v oblasti Orlických hor. Kurz organizovala Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu a nabídl jedinečnou příležitost k rozšíření profesních kompetencí nad rámec tradičního vzdělávání.


Program zahrnoval praktickou výuku základů lyžování, analýzu různých forem výuky a didaktických přístupů a seznámení s organizací lyžařských kurzů v místních podmínkách. Tato zkušenost přispěla k posílení mezinárodní spolupráce a zlepšení kvality přípravy budoucích pedagogů v oblasti pohybových aktivit v zimních podmínkách.


Výstupem byla cenná výměna zkušeností v oblasti metodiky výuky a organizace kurzů, rozvoj profesních a jazykových kompetencí a navázání spolupráce na další výměnné programy. Zapojením do iniciativ celoživotního učení mohou pedagogové neustále zdokonalovat své přístupy k výuce a přinášet do své práce inovativní metody.



Posílení celoživotního učení prostřednictvím job-shadowingu – návštěva Aleny Nessmithové a Věry Duškové v Budapešti


Ve dnech 16.–19. dubna 2024 se Alena Nessmithová a Věra Dušková zúčastnily job shadowingu na Hungarian University of Sport Science (HUSS) v Budapešti v rámci International Partnership Day 2024. Cílem návštěvy bylo posílení programu celoživotního učení prostřednictvím výměny zkušeností a osvědčených postupů v oblasti sportovního vzdělávání. Program zahrnoval prohlídku univerzitních prostor, prezentace studijních programů a diskuse o sociokulturních aspektech sportu v Maďarsku. Inspirativními prvky byly například kurzy Sportovní diplomacie a Profesní angličtina pro sportovce, které by mohly být využity i na jejich domovské instituci. Prostřednictvím networkingových setkání, odborných jednání a recepce s rektorem univerzity se zaměřily na možnosti mezinárodní spolupráce a projektového partnerství. Setkání s kolegy ze sportovních institucí z celého světa umožnilo sdílení poznatků o vzdělávacích aktivitách, zdrojích financování a strategiích celoživotního učení, čímž se posílil význam neustálého profesního rozvoje a mezinárodní spolupráce.



Posílení celoživotního učení skupinovou mobilitou – návštěva Michaely Gabrielové a Kateřiny Ševčíkové ve Vratislavi


Ve dnech 29. – 31. ledna 2024 se Michaela Gabrielová a Kateřina Ševčíková spolu s účastníky Univerzity třetího věku (U3V) vydaly na Univerzitu Komenského ve Vratislavi Fakultu tělesné výchovy a sportu, v rámci krátkodobé mobility v oblasti vzdělávání dospělých. Cílem návštěvy bylo konzultování programů celoživotního vzdělávání (CŽV), výměna osvědčených postupů a prozkoumání možností spolupráce mezi institucemi. Program zahrnoval aktivity pro účastníky U3V v oblasti tělesné výchovy a sportu, které kladly důraz na význam aktivního stárnutí. Klíčovým momentem byla prohlídka Centra aktivního stáří, kde účastníci získali cenné informace o finančním modelu centra, interdisciplinárním přístupu a zaměření na prevenci zdravotních problémů. Diskuse vedly k potenciální spolupráci v oblasti výměny studentů pro účastníky U3V. Návštěva posílila význam celoživotního učení, mezigenerační spolupráce a inkluzivního vzdělávání a položila základy pro budoucí partnerství.



Posílení celoživotního učení – Skupinová mobilita vedená Andreou Duchoňovou a Natálií Wolfovou do Budapešti


Ve dnech 5.12. až 7.12. 2024 vedly Andrea Duchoňová a Natálie Wolfová skupinovou mobilitu na Hungarian University of Sports Science (HUSS) v Maďarsku, kde se zúčastnili účastníci Univerzity třetího věku (U3V). Návštěva byla součástí krátkodobého mobility projektu v oblasti vzdělávání dospělých, zaměřeného na celoživotní učení a mezinárodní spolupráci.


Program zahrnoval aktivity v oblasti tělesné výchovy a sportu pro účastníky U3V, které zdůraznily význam aktivního stárnutí. Skupina absolvovala prohlídku univerzitních zařízení a zúčastnila se workshopů zaměřených na vzdělávání dospělých, mezigenerační spolupráci a integraci sportu do programů celoživotního učení. Návštěva také prozkoumala budoucí možnosti spolupráce mezi oběma institucemi.


Tato zkušenost posílila význam celoživotního učení, podporovala mezigenerační výměnu a inkluzivní vzdělávání, a položila základy pro budoucí partnerství.








Poslední změna: 10. únor 2025 13:52