Jsou to chvaty, při nichž útočník přehazuje soupeře přes svá záda nebo přes ramena na zem. Nejdůležitějším momentem pro správné provedení přehozu je rychlost a dokonalá nervosvalová koordinace. V zápase mají přehozy velikou účinnost v kombinacích a protichvatech.
Přehozy přes záda
Útočník se po provedení záběru z čelného střehového postavení obrací zády k soupeři a provádí přehoz předklonem s nadzvednutím soupeře přes svá záda s bokem vysunutým do strany provádění. Přehozy přes záda jsou stejně jako v judu charakteristické obratem zády k soupeři.
Přehozy přes ramena
Útočník nakládá soupeře přední částí trupu na svoji šíji nebo ramena a přes ně jej přehazuje. Soupeř zpravidla skončí v poloze vleže na zádech, nebo v mostu.
Přehozy stranou
Útočník zabírá soupeře pažemi nebo aspoň jednou paží za horní část těla a přehazuje ho nepatrným sklopením vpřed kolem pravolevé osy a poté, ještě v průběhu pádu, ho přetáčí kolem délkové osy do polohy vleže na zádech.
© Radim Pavelka, Jaroslav Stich, 2014 © Univerzita Karlova v Praze, Fakulta tělesné výchovy a sportu ISBN 978-80-87647-10-3 |