Státní závěrečná zkouška (SZ) - bakalářský studijní program ORTOTIK-PROTETIK
1. Obhajoba závěrečné bakalářské práce:
- student prezentuje zkušební komisi rozhodující body a výsledky své bakalářské práce (doporučená prezentace v PowerPointu, max. 7-10 minut);
- po prezentaci studenta oznámí vedoucí práce a následně i oponent práce své hodnocení; pokud není vedoucí nebo oponent práce osobně přítomen obhajoby závěrečné práce, jsou jejich posudky přečteny v plném znění;
- po veřejné diskusi studenta se členy zkušební komise následuje „neveřejná“ diskuse o závěrečném hodnocení a poté je studentovi oznámena výsledná známka.
POZNÁMKA: posudky vedoucího práce a oponenta práce jsou uveřejněny v SISu minimálně 3 dny před termínem teoretických státních zkoušek.
Student, který úspěšně absolvuje obhajobu své bakalářské práce, pokračuje v SZ teoretickou zkouškou ihned po prezentaci bakalářské práce. Student, který svou diplomovou práci neobhájí, nepokračuje dále v SZ.
2A. Teoretická SZ (pro studenty přijaté ke studiu do roku 2021) –
„stará akreditace“
Teoretická SZ se skládá ze 3 předmětů: Kineziologie, Protetika, Ortotika.
2B. Teoretická SZ (pro studenty přijaté ke studiu od roku 2021) –
„nová akreditace“
Teoretická SZ se skládá ze 3 předmětů: Teoretická zkouška z klinických základů, Teoretická zkouška z ortotiky, Teoretická zkouška z protetiky.
Student si losuje jednu otázku (tematickou oblast) z každého předmětu teoretické SZ, které mohou být dále zkušební komisí upřesněny.
Student zodpoví otázky v pořadí stanoveném zkušební komisí. Každý předmět SZ
je hodnocen samostatně. Pokud student není ve zkoušce úspěšný, opakuje
v následujícím termínu SZ jen ten předmět, který se mu nepodařilo úspěšně složit (dle Studijního a zkušebního řádu UK FTVS).
POZNÁMKA: navzdory neúspěchu v jakékoliv části teoretické zkoušky (s výjimkou obhajoby bakalářské práce) může student pokračovat v praktické části SZ.
3. Praktická SZ z protetiky-ortotiky
Praktická zkouška je realizována na specializovaném pracovišti. Cílem zkoušky je prokázat praktické schopnosti navrhnout, zhotovit a aplikovat ortopedickou pomůcku při modelových zadáních jednotlivých postižení, a to v rozsahu praktických dovedností a teoretických znalostí odpovídajícím obsahu vysokoškolského, 3-letého (bakalářského) studia ortotik-protetik.
Průběh zkoušky:
1. Student si vylosuje zadání modelové situace postižení.
2. Poté následuje příprava s figurantem cca 30 minut, která slouží k:
- provedení vyšetření z pohledu ortotika-protetika;
- vyhotovení dokumentace pacienta (karta pacienta, měrný list).
3. Vlastní zkouška trvá cca 3 hodiny. Student během zkoušky:
- sejme měrné podklady na ortopedickou pomůcku dle zadání;
- vytvoří model pro stavbu pomůcky;
- realizuje zhotovení pomůcky dle zadání;
- aplikuje pomůcku klientovi.
4. Protokol - student vypracuje protokol, ve kterém zdůvodní svůj technologický postup výroby pomůcky a ten pak odevzdá zkušební komisi k zařazení do protokolu o konání SZ.
5. Výsledek - zhodnocení výkonu studenta provádí zkušební komise a je vyhlášeno
ve stejný den, kdy je praktická SZ provedena.
Doporučená literatura: zdroje doporučované v rámci bakalářského studia ortotik-protetik.